İstanbul'un Tarihi Mekanları "Hafıza Durakları"nda İnceleniyor

mimarizm.com / 04 Kasım 2022
"Hafıza Durakları"nın 4 Kasım akşamı beİN İZ'de yayınlanacak "Apartmanlar" bölümünde Narmanlı ve Belveder Apartmanı incelenecek. Seda Özen Bilgili ve Doğan Tekeli bölüm konukları arasında yer alıyor.

Dijital içerik platformu beIN CONNECT'in; kent belleğinde önemli yer tutan yapıların incelendiği 13 bölümlük belgesel serisi “Hafıza Durakları”, 23 Eylül 2022 Cuma günü beIN İZ’de yayınlanmaya başladı.

İstanbul'un tarihi mekanlarını, tanıkların ve tarihçilerin gözünden ekrana getiren “Hafıza Durakları”; oteller, pastaneler, dini merkezler, apartmanlar, sanat merkezleri, mezarlıklar, okullar, köşkler, yalılar, restoranlar, pasajlar, sarnıçlar, kitapçılar ve müzelerle kentin belleğini oluşturan birbirinden farklı mekanları inceliyor.

Yönetmenliğini Fatih Atıcı’nın, yapımcılığını Rabia Çelik’in ve senaristliğini Azra Çelenk’in üstlendiği belgesel serisinin her bölümü 25 dakikadan oluşuyor. Hafıza Durakları’nın danışmanlığını ise Sanat Tarihçisi Fırat Şenol ve Sanat Tarihçisi ve Akademisyen Arda Can Özsu üstleniyor.

Hafıza Durakları

Dini Merkezler: St. Antuan Kilisesi, Arap Camii ve Kırım Kilisesi

Oteller: Splendid Palas, Pera Palas ve Büyük Londra Oteli

Sanat Merkezleri: Süreyya Operası,Kadıköy Sineması ve Ses Tiyatrosu

Okullar: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ni, mezunlarından Y.Mimar Restoratör Seda Özen Bilgili, Özel Zapyon Rum Okulu'nu Sanat Tarihçisi ve Akademisyen Arda Can Özsu; Özel Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'ni okulun mezunu Tarihçi Saadet Özen anlatıyor.

Pastaneler: Baylan Pastanesi, İnci Pastanesi, Üç Yıldız Şekerleme, Ali Muhiddin Hacı Bekir

Mezarlıklar: Yahya Efendi Mezarlığı'nı, Y.Mimar Restorasyon Uzmanı Olcay Aydemir ve Güvenlik Görevlisi İsmail Güllü; Şişli Ermeni Mezarlığı'nı Sanat Tarihçisi Fırat Şenol ve Sosyolog Sarven Uluk; Feriköy Latin Katolik Mezarlığı'nı Tarihçi-Araştırmacı Rinaldo Marmara ve Tarihçi-Araştırmacı Hanriet Topuzyan anlatıyorlar.

Apartmanlar: Narmanlı Apartmanı'nı Narmanlı Sanat Evi Kurucusu Durgu Barlas, Yazar Ayşe Kulin, Tarihçi Burak Çetintaş, Y.Mimar Restoratör Seda Özen Bilgili; Belveder Apartmanı'nı Y.Mimar Mühendis Doğan Tekeli ve Bellek Şişli Kolektifi Tolga Bektaş anlatıyor.

Köşkler ve Yalılar: Sait Halim Paşa Yalısı, Yusuf Ziya Paşa Köşkü ve Troçki Köşkü

Restoranlar: Hacı Abdullah Lokantası, Pandeli Restoran, Orient Express Restaurant

Pasajlar: Avrupa Pasajı, Hazzopulo Pasajı, Elhamra Pasajı ve Tünel Pasajı

Sarnıçlar: Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı

Kitapçılar: Turkuaz Sahaf, Barış Kitabevi, Homer Kitabevi, Babil Sahaf

Müzeler: Bölümde Arkeoloji Müzeleri ve Pera Müzesi

Hafıza Durakları, Cuma günleri 22.15’te beIN İZ, kaçırılan bölümler ise beIN CONNECT'te izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :