İstanbul Mimarlık Festivali 2020 Sona Erdi

mimarizm.com / 18 Aralık 2020
5 - 11 Aralık 2020 tarihleri arasında, “Paradigma Kayması” temasıyla gerçekleşen İstanbul Mimarlık Festivali'nde 1 hafta içerisinde 48 etkinlik izleyicilerle buluştu.

Toplumun her kesiminden tasarıma ve mimarlığa meraklı, kentle ilgili diyalog üretmeye hevesli herkesi kapsayacak içerikler oluşturulmayı hedefleyen İstanbul Mimarlık Festivali’nin 7 gün boyunca devam eden programında 3 keynote konuşması, 9 panel, 13 sunum, 3 açık rota gezisi, 4 çocuk kuşağı etkinliği, 3 kampüs mikrofon oturumu ve 1 performans izleyicilerle buluştu. Ayrıca programa Açık Çağrı sonucu eklenen 12 farklı etkinlik içinde atölyeler, konuşmalar, oyunlar, geziler ve yayınlar gibi pek çok içerik üretildi.

İstanbul Mimarlık Festivali’nin toplam 48 farklı etkinlikten oluşan ve 150’nin üzerinde konuşmacının dahil olduğu programı, Türkiye’nin birçok farklı ilinden ve dünyada toplam 61 ülkeden 100.000’den fazla kişiye ulaştı. 3.000’den fazla kişinin biletli olarak izlediği festival boyunca gerçekleşen 11 atölye çalışmasına ise yaklaşık 200 kişi katıldı.

Festivalin 3 gününde “Paradigma Kayması” teması çerçevesinde kent-mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmak hedefiyle mikrofon, Kampüs Kuşağı kapsamında düzenlenen Açık Kürsü etkinliğinde öğrencilere bırakıldı. Açık Kürsü’ye katılan 8 ayrı öğrenci grubu, mimarlığa dair her türlü konuyu kürsüye getirerek; dert ettikleri konuları diğer öğrencilerle birlikte tartıştı ve seslerini kampüs dışına taşıdı.

MUBI ile Sinema Kuşağı
Festivalin Sinema Kuşağı kapsamında; MUBI koleksiyonunda bulunan kente ve mimariye dair 16 film mimarlık, kent ve film atölyesi Sinetopya’nın kurucusu, araştırmacı, mimar Işıl Baysan Serim’in danışmanlığında bir araya getirildi.

MUBI koleksiyonundaki filmleri mimarlık ve sinema kesişiminde, paradigma kayması teması üzerinden inceleyen Işıl Baysan Serim, Festival takipçileri için “Chris Marker”, “Avangart”, “Doğu-Batı”, “Yeryüzü İzleri”, “Kentler” ve “Göç” başlıkları altında derlenen 21 filmlik bir liste öneriyor. Bu filmlerin 16 tanesi “İstanbul Mimarlık Festivali: Mimarlık ve Sinema” seçkisine özel olarak 5 Ocak 2021 tarihine kadar MUBI’nin İstanbul Mimarlık Festivali sayfası üzerinden izlenebilecek. Film gösterimlerine ayrıca Festival sayfası üzerinden de erişmek mümkün: https://www.istanbulmimarlikfestivali.com/mubi

İstanbul Mimarlık Festivali Arşivi
Festival boyunca gerçekleşen etkinlikler, festival sonrasında da İstanbul Mimarlık Festivali YouTube kanalı üzerinden izlenebiliyor. Böylece festivalin kalıcı bir arşivi oluşturulurken, festival kapsamında gerçekleşen etkinliklerin daha da geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık’ın ortaklığında düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali 2020’ye VitrA ana sponsor, Nippon Paint Açık Çağrı sponsoru, Kiptaş Akşam Kuşağı sponsoru, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) gün sponsoru; PETRA The Flooring Co., Summa, Velux, Vemus ve Ytong eş sponsor olarak destek verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı’nın iş birliğiyle gerçekleşen festivale AVCI ARCHITECTS, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, KarDes ve MUBI hizmet sponsoru; Arredamento Mimarlık, bi_özet, Betonart, mimarizm.com, yapı.com.tr ve Yapı Kataloğu basın/medya sponsoru olarak katkıda bulundu.

Festival üzerine detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :