İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Kütüphane Haftası’nı Kutluyor

mimarizm.com / 22 Mart 2019
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 55. Kütüphane Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenliyor. 25 - 30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında küratörle sergi turu, atölye ve kütüphane mimarisine yönelik bir panel yer alıyor.

Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler” teması çerçevesinde düzenlenen haftanın ilk etkinliğini, Pera Müzesi Öğrenme Programları iş birliğiyle gerçekleştirilen yetişkinlere yönelik kitap tutacağı tasarımı atölyesi oluşturuyor. Program kapsamında ayrıca, 20 Mart’ta izleyiciyle buluşan “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye yönelik bir tur ve “Kütüphane Mimarisi: Tarihî ve Çağdaş Perspektifler” konulu bir panel gerçekleştiriliyor. Hafta boyunca İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi yayınlarında %15 indirim imkanı sunulurken, Pera Müzesi kapılarını, kütüphane kimlikleriyle gelen tüm kütüphanecilere ücretsiz açıyor. 

Yetişkinler, kitap tutacağı tasarlıyor!

55. Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen “Kitap Tutacağı Atölyesi”, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün rehber eşliğinde gezilmesi ile başlıyor. Koleksiyonlar ve özel eserler bölümü hakkında bilgi alan katılımcılar, ardından ytong ve tahta parçaları gibi malzemeler kullanarak, kişiselleştirilebilir kitap tutacakları tasarlıyor. Atölye, 26 Mart Salı günü saat 16:00’da gerçekleştiriliyor.   

Aralıktan Bakmak sergisine yakından bakış! 

Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesinden Bir Kesit” sergisini, küratörler Dilara Tekin Gezginti ve Eda Özgener ile gezme imkanı sunan tur, 27 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da başlıyor. Tur kapsamında katılımcılar, Meşrutiyet Caddesi’nden bir kesite, özellikle de İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi binaları arasına odaklanan sergi hakkında detaylı bilgi alma, Pera’nın çok katmanlı kimliğini, mekânsal üretimler ve sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme imkanı buluyor.  

Kütüphane mimarisi üzerine panel gerçekleştiriliyor!

Mimar Mehmet Kütükçüoğlu ve mimarlık tarihçisi Yavuz Sezer, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yöneticisi Gülru Tanman moderatörlüğünde bir panel gerçekleştiriyor. Panel kapsamında Mehmet Kütükçüoğlu, “Kütüphaneler ve Kültür Mekânları” başlıklı bir konuşma yaparken, Yavuz Sezer de “19. Yüzyıl İstanbul’unda Kütüphane Meselesi”  başlığını ele alıyor. Etkinlik, 28 Mart Perşembe günü saat 18:30’da başlıyor.

Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen tüm etkinlikler ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :