İslam Sanatı ve Mimarisi 650-1250

mimarizm.com / 05 Temmuz 2022
"İslam Sanatı ve Mimarisi 650-1250" isimli kitap, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü tarafından Türkçe'ye çevrildi.

Richard Ettinghausen, Oleg Grabar ve Marilyn-Jenkins Madina’nın kaleme aldığı İslâm Sanatı ve Mimarîsi, 650-1250’de yazarlar Ortaçağ’da İslâmiyet’in Doğu’dan Batı’ya hâkim olduğu bölgelerde yaratmış olduğu sanatı ve mimarîyi tüm veçheleriyle ele alıyor.

Eser, İslâm’ın ilhamında şekillenen sanatsal ve mimarî estetiğin yüzyıllar ve coğrafyalar içerisindeki seyrini, karşılaşmalarını ve dönüşümlerini sunmaktadır. İslâm sanatının Endonezya’dan Libya’ya uzanan engin coğrafyada bıraktığı izleri, kültürler ve toplumlar üstü bir bakış açısıyla ele alan çalışma, ilk edisyonu 1992’de yayımlanalı beri sayısız yeni çalışmaya ilham olmuştur. Çinilerden yapılara, hat sanatından kitap sanatlarına İslâm’ın klasik dönemine odaklanan bu eserle inancın nasıl tezyin edildiğine dair bir panorama arz ediyor.

İslâm’ın bir medeniyet hüviyeti kazandığı süreci, doğuşundan yükselişine, takip eden bu müstesna kitapla İslâm topraklarındaki sanatsal birikimin tarihi bütünlüklü bir anlatıya kavuşuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :