Institut français Türkiye'den Yeni Sergi

mimarizm.com / 07 Ekim 2020
Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir salonlarında, birbirinden farklı eserler ile yer alacak Ferrante Ferranti’nin "Yolculuk" adlı fotoğraf sergisi, 12 Ekim'de İstanbul'da başlayacak.

Ouzbekistan, Khiva, Kalta Minar, 2019

Fransız seyyah fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin "Yolculuk" adlı fotoğraf sergisi Ekim ayında eş zamanlı olarak Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir salonlarında sergilenecek. Birbirinden farklı eserlerden oluşan üç sergi böylelikle bir bütünü oluşturacak.

1980’de henüz yirmi yaşında keşif yolculuklarına başlayan Ferrante Ferranti, köklerinin peşinde ilk önce "Güneş Ülkesi” Sicilya’ya, ardından Yunanistan’a gider.

1981 yılında Mısır gezisinde İslam sanatına ilgi duyan Ferranti fotoğrafçı olmaya karar verir. Aynı yıl, Çanakkale Boğazı ve Altın Boynuz’un, Pamukkale ve Bizans’ın düşlerini kurarak Türkiye’ye gelir. Sinan’ın minareleri, Topkapı köşkü, kervansaray kubbeleri ve Kapadokya fresklerine hayran kalır.

Cappadoce occulus

1997 yılından itibaren İran’dan başlayarak, Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ile devam eden serüven dolu yolculukları nihayet 2008 yılında doğduğu ülke Cezayir’de tamamlanır.

Navire ex voto

Akdeniz ülkelerinin tümünü gezen Ferranti her yıl Türkiye’ye geliyor. Keşifleri, arkeolog Jacques des Courtils ile birlikte, eşsiz fakat az bilinen bir dünya mirasına saygı olarak yazdıkları Antik Türkiye’ye Yolculuk’un yayınlanmasına yol açtı.

Yolculuk sergisi işte bu 40 yıllık serüvenin öyküsüdür.

Sergi tarihleri

Institut français İstanbul – 12 Ekim
Institut français Ankara – 16 Ekim
Institut français İzmir – 20 Ekim

Sanatçının önceki sergileri

2013 Avrupa Fotoğraf Evi “Yolculuklar”
2015 Bordo Deniz Üssü “Yolculuklar”
2017 Paris Belediyesi “Paris Şehrinin Müzeleri”
2020 Paris Belediyesi “Yüz(ler), şansların eşitliği için savunma – Madde 1”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :