İleri Teknolojiyle Taş Devrine Yolculuk

Tuba Tellioğlu Şeren / 26 Ağustos 2016
Norveçli tasarım stüdyosu Snøhetta tarafından tasarlanan yeni Lascaux Mağaraları Ziyaret Merkezi’nin gelecek Aralık ayında hizmete açılması planlanıyor.

Dünyanın en önemli Paleolitik Çağ (Yontma Taş Devri) yerleşim yerinin hemen yanında yer alan yeni Lascaux Mağaraları Ziyaret Merkezi, orijinal mağaraların mükemmel bir replikası şeklinde tasarlandı. Ancak bu mağarada dijital teknolojilerden ve ileri aydınlatma sistemlerinden faydalanılıyor. Yerin altında kıvrılarak ilerleyen 250 metrelik yol üzerindeki büyük kayalıklarda tarihöncesi resimler sergileniyor. Bunun yanı sıra mağarada 2 binden fazla insan ve hayvan sembolüne yer verilmiş.

Lascaux Mağaraları, 1940 yılında ormanda köpeğiyle birlikte gezen Marcel Ravidat adlı 18 yaşındaki bir genç tarafından tamamen tasadüf eseri keşfedilmiş. Orta Fransa bölgesinde, Dordogne’nin Vézère vadisi üzerinde yer alan bu önemli tarihöncesi yerleşim yeri şu anda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

  

17 bin 500 yıl dağın derinliklerinde gizlenip günümüze kadar ulaşan duvar resimleri savaş sonrası yıllarda, halka açılmasının hemen ardından karbondioksit ve mantar saldırılarına maruz kalarak hasar görmeye başlamış. Sonuç olarak restorasyon görmesi gerektiği düşünülen yerleşim yerinin 1963 yılında kapatılmasına karar verilmiş. Yerleşim bölgesi bugün halen kapalı. Ancak gerçek mağaranın hemen yakınına yapılacak bu yeni yer altı müzesiyle önemli bulguların halkla paylaşılması sağlanacak.

 

Buna benzer bir yapı, 1983 yılında inşa edilmiş ancak Snøhetta’ya göre bu yeni merkez basit bir reprodüksiyondan çok daha fazlasına sahip: “Ziyaretin görsel ve tanımlayıcı hikayesiyle yakından ilişki kuran bu yeni tasarım; mimariyi, peyzajı ve düzenlemeyi tek bir ünite olarak ele alan bütüncül bir çalışma.”

Araziye inşa edilen yapı vasıtasıyla ulaşılan yer altındaki bu “ileri teknoloji mağara”nın mümkün olduğunca gerçek olanı yansıtmasına çalışılmış. Tasarımcılara göre, ziyaretçiler mağarayı keşfetmekle kalmayacak, çalışmaları yakından tanımalarına imkan tanıyan yeni teknolojilerle deneyimlerini zenginleştirecekler. Örneğin ziyaretçiler, kişinin yaş ve bilgi seviyesine göre ayarlanabilen yüksek teknoloji el fenerleri sayesinde resimleri ve bilgi panellerini yakından inceleme fırsatını bulabilecekler. Bunun yanı sıra tasarımı 8’-18” tarafından gerçekleştirilen ve ziyaretçilerin mağara içindeki hareketlerine göre kendini ayarlayabilen ileri teknoloji aydınlatmalarla sıra dışı bir görsellik deneyimlenebilecek. 

Bu haber abitare'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :