İklim Değişikliği Verileri Renkli Totemlere Dönüştü

mimarizm.com / 06 Ağustos 2019
MVRDV tasarımı Bałtyk Kulesi'nin altına kurulan "Totem Heykelleri"nin yaratıcıları tasarımcı Alicja Biała ve mimar Iwo Borkowicz, çok katlı veri görselleştirmesi görevi gören bu renkli “Totem Kuleleri” ile iklim değişikliğinin gerçekliğini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Polonya'nın Poznań kentindeki MVRDV tasarımı Bałtyk Kulesi'nin altına kurulan 6 Totem heykelinin her biri 9 metre yüksekliğinde ve geometrik ahşap bir kule formunda. Totemlerin her biri, çevre sorunuyla ilgili bir istatistik vermek için Alicja Biała ve Iwo Borkowicz tarafından tasarlanmış. Örneğin bir totem, tarih boyunca üretilen her plastik parçanın doğada geçirdiği süreci anlatıyor.

Heykel gövdesinin üst kısmında hakim olan mavi renk, göze çarpacak geometrik şekillerle yontulmuş ve sarmal desenlerle süslenmiş. Bu kompozisyon, atık plastikleri temsil ediyor.

Alttaki gövde, farklı renklerde daha ince bölümler kalan plastiğin kaderini gösteriyor. Yeşil, hala kullanımda olduğunu; kırmızı ise yandığını. Sadece sarı bir bant olan en ince bölüm ise geri dönüştürülmüş plastiği temsil ediyor. Ziyaretçiler, heykellerdeki QR kodunu tarayarak bu açıklamaların istatistiksel kaynaklarına erişebiliyorlar.

Plastik kirliliğin yanısıra; Totem heykelinin biri hava kirliliğine, diğeri ne kadar su harcandığına, biri yasadışı balık avı alanlarına ve biri de yok olma tehlikesi altında olan vahşi hayvan topluluklarına adanmış.

Açılışından bu yana olumlu tepkiler alan totem heykellerinde amaç, sokaktaki ya da araçlarındaki insanların göz ucuyla bile olsa renkleri fark ederek, dünyamızın şu andaki durumunu algılamalarını sağlamak. Biała bu amaçları doğrultusunda, insanların iklim değişikliği ile ilgili farkındalıklarının artmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Bir tasarımcının yanısıra görsel bir sanatçı da olan Alicja Biała’nın, yerel sanatçıların yardımıyla hayata geçirdiği tüm heykeller el yapımı. Danimarka'daki Via University College ve Kopenhag Tasarım ve Teknoloji Okulu'ndan mezun olan Biała, Londra'daki Royal College of Arts'ta okuyor.

Proje ortağı Iwo Borkowicz ise, sürdürülebilir kalkınma konusunda uzmanlaşmış bir mimar ve Belçika'daki Leuven Üniversitesi'ndeki yüksek lisans projesi ile 2016 Genç Yetenek Mimarisi Ödülü'nü kazanmış.

Haber dezeen'den derlenmiştir. Fotoğraflar: Alicja Biała, Iwo Borkowicz ve Dominik Pazdzior


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :