I-AM, 2023 SBID Uluslararası Tasarım Ödülü için Finalde

mimarizm.com / 07 Ağustos 2023
I-AM'in tasarladığı İş Mekan, SBID'de Türkiye'den finale kalan tek proje olarak Perakende Tasarımı kategorisinde yarışıyor.

Uluslararası Deneyim Tasarım Ajansı I-AM, İSMEKAN: İŞ BANKASI İÇİN YAŞAMDAN İLHAM ALAN BİR DESTİNASYON projesi ile bu yılki SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde finalist olarak kısa listeye giren ilham verici küresel tasarım yetenekleri arasında yer alıyor. İş Mekan projesi ile Perakende Tasarımı kategorisinde yarışan I-AM, SBID’de Türkiye’den finale kalan tek proje olmanın da gururunu yaşıyor.

I-AM Kurucu Direktörü Mimar Emre Kuzlu, proje hakkında şunları söyledi. "Yıllık trend raporumuzda 2022'nin öne çıkan trendlerinden biri olan empati kavramını inceledik. Özellikle bankacılık sektöründe, müşterilerle empati kurmanın zor zamanlarda müşteri bağlarını güçlendirdiğini biliyoruz. Araştırmalara göre dijital kullanım alışkanlıkları gün geçtikçe yaygınlaşan banka müşterilerinin %63’ü, finansal sorunları çözmek için dijital araçları kullanmaktansa banka çalışanları ile konuşmayı tercih ediyor. Diğer bir deyişle artan dijital kullanıma rağmen bankaların müşterileri ile kurduğu doğrudan iletişim önemini koruyor, ancak bu iletişimin gerçekleştiği alanların da yeniden tanımlanması gerekiyor. İş Mekan projesini bu düşünceyle ele aldık ve farklı hedef grupların taleplerini karşılayan uzun soluklu bir konsept tasarımı oluşturduk. İş Mekân İş Bankası çatısı altında öğrencileri, girişimcileri, çalışanları ve hatta aileleri bir araya getirerek toplumsal yaşamı besleyen yeni nesil bir yaşam alanıdır."

Tasarım işlevselliği, yenilikçilik, yaratıcılık ve teknik uygulama alanlarında seçkin, endüstri lideri uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından değerlendirilen SBID Ödülü, tasarımda mükemmellik alanında öncü bir ödül olarak kabul ediliyor.

Türkiye'nin en büyük ve en köklü bankalarından biri olan İş Bankası için tasarlanan yeni nesil temas noktası İş Mekân, şube konseptinin değişen müşteri ihtiyaçlarına göre yeniden konumlandırılmasıyla oluşturulmuştur. İstanbul'un en seçkin bölgesi Nişantaşı’nda bulunan İş Mekân elektronik ürünlerin sergilendiği bir showroom, kitapçı, çalışma alanı, etkinlik alanı ve kafe ile bütünsel bir deneyim sunmaktadır. Topluluk oluşturma, etkinlikler ve eğitimler ve alışveriş konularına odaklanan projenin tasarım süreci, kapsamlı bir servis tasarımı çalıştayı ile başlatıldı. İş Mekân, mahallenin tarihi dokusu içinde modern bir yapı olarak öne çıkarken, müşterileri, mahalleli ve gençlerle buluşturan aydınlık, renkli ve samimi bir ortam sunuyor.

Değerlendirmenin son aşamasında olan yarışma, halk oylaması süreci ile devam ediyor. Projelere verilen oylar genel sonuçların %10'unu oluşturuyor. Halk oylaması 11 Eylül'de saat 15:00'de sona erecek.

*

SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri

SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri, dünya çapında 85'ten fazla ülkeden başvuru kabul etmektedir. Yarışma küresel tasarım mükemmelliğini ödüllendirmeyi hedefliyor. İç mimari, ürün Tasarımı ve uygulama alanlarında tasarım standartlarının şampiyonu olarak, bir SBID Ödülü kazanmak, dünyanın en iyi tasarım yeteneğini dünya çapında saygı duyulan bir platformda sergileyerek, olağanüstü bir endüstri başarısı anlamına gelir. www.sbidawards.com

İngiliz ve Uluslararası İç Mimarlık Derneği (SBID)

SBID, profesyonel iç mimarlık endüstrisi için İngiltere'nin önde gelen akreditasyon kurumudur. Benzersiz iç mimari akreditasyonu aracılığıyla mesleğe rehberlik etmek ve ölçmek için ticari gayri menkul sektörlerinden konut sektörlerine kadar her düzeyde yetkinliği ve iyi uygulamaları destekler. SBID Akreditasyonu profesyonelliği gösterir ve nitelikli iç mimarları, eğitimli ve deneyimli uygulayıcıları onurlandırır. On yılı aşkın bir süredir SBID, iç tasarım endüstrisini devlet ve ticaret alanlarında temsil ederek, bu mesleğin gelecekteki gelişimini destekleyecek profesyonel standartlar için geniş çapta tanınan bir ölçüt yaratmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :