Herzog & de Meuron’dan Vitra Kampüsü’ne Ek Bina

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Nisan 2016
İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron, Vitra Design Museum’un kalıcı koleksiyonuna ev sahipliği yapacak yeni Schaudepot binasını tamamladı.

Fotoğraf: © vitra design museum, julien lanoo 

Almanya’nın Weil am Rhein şehrinde yer alan Vitra Kampüsü’nde Zaha Hadid, Tadao Ando ve SANAA gibi ünlü mimarlık ofislerinin yapıları da bulunuyor. Haziran ayında açılması planlanan Schaudepot, Herzog & de Meuron’un Vitra Kampüsü’ndeki ikinci binası olacak. Vitra Design Museum’un 7 bin parçalık mobilya koleksiyonuna kalıcı ev sahipliği yapacak bu geniş binada bir kafe ve dükkana da yer verilmiş. 

Fotoğraf: © vitra design museum, julien lanoo

Herzog & de Meuron’un yerleşke için tasarladığı ilk bina, VitraHaus’tu. Bölgenin tipik üçgen çatılı evlerinden ilham alınarak tasarlanan VitraHaus, mobilya showroom’u olarak kullanılıyor. Schaudepot ise tuğla duvarları ve simetrik çatısıyla büyük bir evi andırıyor. 

 Fotoğraf: © vitra design museum, florian boehm

Frank Gehry, Vitra Design Museum’u 1989 yılında tamamlamıştı. 700 m2’lik bir alana yayılan sergi alanı, kampüsün halka açık ilk büyük yapısıydı. Başlangıçta, kalıcı koleksiyonun burada sergilenmesine karar verildi. Ancak uzun vadede bu plan gerçekleştirilemedi ve yapıda yer alan dört büyük galeri, geçici sergiler için kullanıldı.   
Haziran ayında halka açılacak Schaudepot'da, 1800’lerden günümüze 400 adet mobilya örneğinin sergilenmesi planlanıyor. Müze yetkilileri, bu yeni yapının dünyanın en büyük kalıcı modern mobilya tasarımı sergisi ve araştırma merkezi olacağını belirtiyorlar. Binanın bir bölümü aynı zamanda geçici sergilere de ev sahipliği yapacak.  
İsviçre ve Fransa’nın paylaştığı sınır boyunun Almanya tarafında yer alan kampüste, Vitra’nın kültürel etkinlikleri kadar prodüksiyon ve depo faaliyetleri de yürütülüyor.

Bu haber designboom'dan derlenmiştir


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :