Gordion Antik Kenti "Dünya Mirası" Oldu

mimarizm.com / 18 Eylül 2023
UNESCO, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleşen 45. Dünya Miras Komitesi toplantısında Gordion'u dünya mirası ilan etti.

Antik dönemin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Gordion Antik Kenti, UNESCO tarafından “Dünya Mirası” ilan edildi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında bugün alınan kararla Gordion artık bir dünya mirası olarak korunacak. Bu sonuç ile, Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 20. kültür varlığını kaydettirmiş oldu.

Gordion’u UNESCO’da Dünya Mirası Listesi’ne taşıyan unsur, sahip olduğu özgün ve eşsiz evrensel değerler oldu.Gordion Dünyanın En Uzun Süre Yerleşim Gören Nadir Alanlarından 

Ankara’nın Polatlı ilçesinde antik dönemden günümüze ulaşan Gordion’da M.Ö. 2.500 yıllarında (Erken Bronz Çağı) başlayan yerleşim günümüzde antik kentin bitişiğindeki Yassıhöyük’te halen devam ediyor.   

Antik Kent ve çevresinde 4.500 yıl süren uzun bir zaman diliminde çok az kesintiye uğrayan yerleşim Gordion’u dünyanın en uzun süre yerleşimin görüldüğü nadir alanlar arasına taşıyor. 

Frig uygarlığının başkenti olan Gordion'un yakın çevresinde göze çarpan çok sayıda Tümülüs M.Ö. 9. yüzyıldan M.Ö. 3. yüzyıla kadar olan farklı dönemlere tarihleniyor. 

Sitadel Höyüğü Gordion Arkeolojik Alanı’nı oluşturan en önemli unsur olarak günümüze ulaşırken erken dönem Frig Kalesi surları ve anıtsal yapıları da o dönem için Anadolu'daki eşsiz birer örnek olarak öne çıkıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :