Gökçeada Lise Kampüsü Ödüle'ne Ödül

mimarizm.com / 25 Eylül 2020
PAB Mimarlık tarafından tasarlanan Gökçeada Lise Kampüsü, otuz yılı aşkın bir süredir düzenlenen Türkiye’nin en prestijli mimarlık ödülü olan Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Ödülü’nün sahibi oldu.

PAB Mimarlık, yenilikçi eğitim mekanlarının, yenilikçi eğitim modelleri için en önemli koşullardan biri olduğunu savunduğu tasarımlarıyla öğrenim mekanlarına yeni bir soluk getiriyor. Gökçeada Lise Kampüsü projesi, eğitim ve donatı alanlarının kent hayatı ile entegre bir yaşam oluşturması amacıyla 'açık bir kampüs' kurgusuyla tasarlandı. Yenilikçi öğrenim mekanlarının kampüs ölçeğindeki öncü örneklerinden olan proje, tamamen kamu kaynakları ile hayata geçirilmiş bir devlet okulu olması açısından da ayrı bir önem teşkil ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da çok önem verdiği bu proje, 2016 yılında da önemli uluslararası gayrimenkul etkinliklerinden Dubai Cityscape Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi olmuştu.

Küçük ölçekli, kısıtlı imkanlara sahip ama potansiyeli yüksek Gökçeada’da halk bu proje sayesinde, kampüsün kütüphane, spor salonu, kafeterya, konferans salonu gibi sosyal alanları ile meydan ve açık spor alanlarını öğrencilerle birlikte ortak kullanıyor. Bu durum da, kamu kaynaklarının çok yönlü, verimli bir şekilde kullanımını sağlayarak, kampüsün adadaki yerel sosyal hayatla entegre olmasını amaçlıyor.

2019 yılında inşaatı tamamlanan ve eğitim hayatına başlayan Gökçeada Lise Kampüsü, adanın karakteristik köy evlerindeki gibi yerel taş duvarları ve küçük avlularıyla Akdeniz mimarlığına güncel bir yorum getiriyor.  Yerel dokuyla bütünleşen kampüs, adanın niteliğini bozmayan mimari diliyle, Türkiye’nin cittaslow adası Gökçeada’ya keyifli bir sosyal hayat da vaat ediyor.

Pab


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :