GEMSS’23 Sonuçlandı

mimarizm.com / 18 Ağustos 2023
Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi GEMSS'23'te yer alacak mimarlar belirlendi.

The Circle tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Türkiye Mimarlık kültürüne katkı sağlayan pratiklere dair güncel bir arşiv oluşturmayı hedefleyen Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi’nin değerlendirme süreci tamamlandı. Değerlendirme sonucunda Türkiye'de ve dünyada mimarlığın alternatif alan, ölçek ve mecralarında pratiklerini sürdüren 10 pratik seçildi. Seçkide 6 kişi ve 4 ekip olmak üzere 14 kişi yer alıyor.

5 Mayıs - 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Açık Çağrı ile farklı ülkelerden ve Türkiye'nin birçok şehrinden çok sayıda nitelikli başvuru alındı. Sait Ali Köknar moderatörlüğünde 25 Temmuz’da çevrimiçi ortamda bir araya gelen Alexis Şanal, Ertuğ Uçar, Matthew Warner, Merve Bedir, Yılmaz Değer ve Zehra Akdemir Veryeri’den oluşan Seçici Kurul tarafından, GEMSS’23 seçkisi oluşturuldu. Başvuran 87 nitelikli aday arasından seçilen 10 pratik, Aralık ayında açılacak olan GEMSS’23 sergisinde temsil edilecek.

2 Ağustos’ta ilan edilen seçki ile devam eden GEMSS’23 süreci; Aralık ayında gerçekleşecek olan Tebrik Töreni ve Sergi Açılışı ile GEMSS topluluğunu ve kültür ortamını bir araya getirecek. Aralık ayı boyunca gerçekleşecek olan bir dizi Yan Etkinlik ve seçkinin yer aldığı Basılı Yayın ise süreci destekleyecek.

Seçkide yer alan kişi ve ekiplerin çalışmalarının, The Circle’da gerçekleşecek olan serginin ardından 2024 yılında Berlin ve Cidde’ye taşınması planlanıyor. Böylece GEMSS’23, seçkide yer alacak 40 yaş altı genç mimar ve ekiplerin yenilikçi çalışmalarını farklı coğrafyalarda geniş kitlelerle buluşturacak.

GEMSS 2023 Seçkisi:

- 9016 Mimarlık: Bilge Altuğ + Mehmet Metin Polat

- Aslı Özge Zabun

- BARN arch. Ağacan Bahadır + Tümer Keser

- Ece Duran

- Emirhan Altuner

- Tifa Studio: Muhammad Abdullatef

- Per Se Mimarlık: Ali Derya Dostoğlu + Uğur Özer

- Piknik Works: Atıl Aggündüz + Oğul Öztunç

- Sacit Arda Karaatlı

- Yusuf Burak Dolu

Jotun ve VitrA’nın destekleriyle gerçekleşen GEMSS’23’ü incelemek ve seçki ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :