"Geçmişi Çok İyi Bilip, Geleceği Tartışacaksınız"

mimarizm.com / 10 Ekim 2014

YEM Yayın'ın başlattığı söyleşi dizisi kapsamında genç mimar adaylarıyla buluşan Cengiz Bektaş, "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır"ını aktardı. Usta mimarın mezun olduğu Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenen ilk buluşma, öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Söyleşinin ardından Bektaş, kitaplarını MSGSÜ'lü genç meslektaşları için imzaladı.

 

Yapı-Endüstri Merkezi'nin en önemli yapıtaşlarından biri olan YEM Yayın, genç mimar adaylarına mesleğe hoşgeldin demek ve bu alandaki motivasyonlarını artırmak amacıyla yeni bir söyleşi dizisine imza attı. Mimarlık bölümü birinci sınıf öğrencilerinin katılımına yönelik etkinlik kapsamında, Türkiye mimarlık camiasının en değerli isimlerinden Cengiz Bektaş; MSGSÜ, İTÜ ve YTÜ'de düzenlenen "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" söyleşileriyle mimarlık alanında yarım asrı geçen deneyimini öğrencilerle paylaşıyor.

 

"Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" söyleşilerinin ilki, 9 Ekim Perşembe günü MSGSÜ Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleştirildi. Açılışta söz alan YEM Etkinlik Yöneticisi Zeynep Gülşen, Yapı-Endüstri Merkezi'nin faaliyetleri ve misyonu hakkında öğrencilere bilgi verirken, YEM Yayın ve YEM Kitabevi Yöneticisi Mesut Kaya da kurumun basılı ve dijital yayınlarını tanıttı. Kaya, yeni söyleşi dizisiyle değerli mimar ve akademisyenlerin çalışmalarını paylaşmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Cengiz Bektaş'ı öğrencilerle buluşturan YEM'e teşekkür eden MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk ise, üniversitelerinin 130 yılı aşan köklü geçmişine vurgu yaparak, Türkiye'nin mimarlık eğitimi veren ilk üniversitesi olarak, mimarlığa yeniden bakmayı ve değerlendirmeyi önemsediklerini ifade etti.

 

 

Halen MSGSÜ'de ders vermeyi sürdüren Cengiz Bektaş'ın, insan-mekan-kültür birlikteliğini çok iyi yorumlayan bir mimar olduğuna dikkat çeken Konuk, "Bektaş, 50 yılı aşan mesleki deneyimini ilk günkü hassasiyetiyle devam ettiriyor" dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Cengiz Bektaş 'ın, yarım asırlık deneyimler süzgecinden geçirerek aktardığı bilgiler, mesleğin hem pratik hem de etik boyutlarına göndermelerle doluydu.

Mimarlık öğrenimine tam 60 yıl önce başladığını, 55 yıldır da tasarım yaptığını söyleyen Bektaş, "bu yuva bize çok şey kazandırdı" dediği MSGSÜ'nün, kentin asıl özelliği olan düşünce özgürlüğünde de öncü bir kurum olduğunu belirtti.

"Kendinizi bizden çok ayrı düşünmeyin"

 

 

Hocaları Sedad Hakkı Eldem'den aldıkları en önemli bilginin "içten dışa doğru davranış" olduğuna dikkat çeken Cengiz Bektaş, "Bize ilk çatal, bıçak, bardak çizdirdi. Ondan sonra planlamaya başladık. Bizim insanlarımızın gereksinimleri dahilinde düşünmeyi öğrendik" dedi. Yine hocalarından biri olan, Mies van der Rohe'nin öğrencisi Prof. Weber'in kendilerine hep "meslektaşım" diye hitap ettiğini belirten Bektaş, ondan aldığı terbiye sayesinde öğrenciyle arasında hiçbir zaman ayrım yapmadığını vurguladı ve "Siz de kendinizi bizden çok ayrı düşünmeyin" şeklinde konuştu.

"Hadid'in planları kahve falı gibi!"

 

Konuşmasında, yıldız mimarların yüceltilmesini de değerlendiren Bektaş, Türkiye'deki mimarlık fakültelerinde hep Frank Gehry ya da Zaha Hadid projelerinin örnek gösterildiğinin oysa bu mimarların, bizim coğrafyamızda üretilecek projeler için kılavuz olamayacağının altını çizdi. Bektaş şöyle konuştu:

 

"Sonuçta Zaha Hadid o mimari projeleri uygulatabilmek için kendi dilinden anlayan işverenler buluyor. Projelerine birşey diyemem ama planları kahve falı gibi. Gehry'nin Bilbao'daki binasını görmeye gittiğimde daha havada 3 kaset film harcadım. Her yerden başka gözüküyor, heykeltıraşlara parmak ısırttıracak bir yapı. İçindeyse hiçbir mimari düzenleme yok. Frank Lloyd Wright'ın Guggenheim'ında ise hiçbir sanatçı sergi yapmak istemiyor çünkü eserler rampa üzerinde yamuk duruyor."

 

"Toplumunu tanımayan insanın yaptığı proje aldatıcıdır"

 

Almanya'da sevdiği iki usta ile birlikte çalıştıktan sonra 1962 yılında ODTÜ'de ders vermek üzere Türkiye'ye geri dönen Cengiz Bektaş, "Orada öğretim dili İngilizce'ydi. İnsanın düşünce dili kendi dili olmazsa kötü, çünkü kendimizi en iyi ana dilimizde ifade edebiliriz. Nerede olduğunuz, neresi için proje yaptığınız bir mimar olarak çok önemli. İngilizce düşünüp Türkiye'ye fayda sağlayamazsınız. Kendi toplumunu tanımayan insanın yaptığı proje aldatıcıdır. Sadece yöreyi değil, coğrafyayı da tanımak gerekir." diyerek, bir kez daha insan, kültür ve mekan arasındaki ilişkiye göndermede bulundu.

 

"Geçmişi çok iyi bilip, geleceği tartışacaksınız"

 

Cengiz Bektaş konuşmasını, doğaya ve kültüre bağlı mimarlık felsefesiyle örtüşen fotoğraf ve projelerin yer aldığı dia gösterisiyle tamamladı. Anadolu coğrafyasında gelişen yapı kültürünün Göbeklitepe ile birlikte günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlendiğine dikkat çeken Bektaş, Türkiye'de mimarlık eğitimi görenlerin dünyadaki diğer öğrencilerden daha şanslı olduğunu hatırlatarak, söyleşiye katılan genç meslektaşlarına yanı başlarında yer alan bu bilgi birikimini keşfe çıkmalarını öğütledi.  

Çayönü, Aşıklıhöyük gibi arkeolojik alanlardan görüntüler sunan Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ben en azından 12 bin yıllık bir kültürün insanıyım. Taşın en ilkelinden en gelişmişine her türlü çeşidi Anadolu'da uygulanmıştır. Üç gökdelen çizip, geriye kalan her şeyi yok ederek bu kente kültür kattığını düşünmek çok yazık. Geçmişi çok iyi bilip, geleceği tartışacaksınız. Boyayla, süsle püsle hiçbir zaman yalan söylemedim. Yaşama, doğaya, çevreye uyumlu mimarlık yapmaya çalıştım. Bugün bu salonu doldurmanız gözümün önünden hiç silinmeyecek. İşte bu, değişimin göstergesi. Koolhaas'tan birşey öğrenemezsiniz, gidin Anadolu'yu gezin!" dedi.

 

Etkinlik, soru-cevap bölümünün ardından Cengiz Bektaş'ın öğrenciler için kitaplarını imzalaması ile sona erdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :