Galata Kulesi'nde Onarım Çalışmaları Tamamlandı

mimarizm.com / 27 Mayıs 2024
Restorasyon çalışmaları tamamlanan Galata Kulesi, 25 Mayıs tarihinde ziyaretçi kabul etmeye başladı.

© Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, yayımladığı basın açıklamasıyla Galata Kulesi'ndeki son durumu paylaştı:

"Bakanlığımız tarafından Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen onarım ve iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır. 1964-67 yılları arasında eklenen betonarme yapılar üzerinde yapılan teknik analizler ve jeoradar raporları doğrultusunda hazırlanan projeler, modern teknolojilerle ve alanında uzman akademisyelerimizin rehberliğinde uygulanmıştır.

Restorasyon çalışmaları, fen ve sanat kurallarına uygun şekilde tamamlanarak yapı hem kültürel mirasımızı koruyacak hem de ziyaretçilere ve göçmen ebabil kuşlarına ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmalar, profesyonel dağcılar tarafından yapılan kapsamlı uygulamalarla desteklenmiştir.

25 Mayıs 2024 tarihinden itibaren ziyaretçilere yeniden açılacak olan Galata Kulesi'nde, ziyaretçi yönetim planı çerçevesinde saat başı en fazla 100 kişi olacak şekilde kontrollü girişlere izin verilecektir."

2023 - 2024 Galata Kulesi Restorasyonu

12.05.2023 tarihinde ihale edilen “İstanbul Galata Kulesi Külah Çatı Onarımı İşi”nin 07.06.2024 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.

İş kapsamında; yapının depreme karşı güçlendirilmesi için proje çalışmalarına başlanmıştır. Yapı içerisindeki ana gövdeye mesnetli betonarme elemanların güçlendirilmesi ve kule yapısı taş duvarların güçlendirme projeleri hazırlanmaktadır. Zemin jeoradar çalışmaları tamamlanmış olup kule yapısı jeoradar çalışmaları belirli bir kota kadar bitirilmiştir.

Yapı cephelerinden taş düşmeleri, korkuluk ve gergi elemanlarında kopmalar meydana gelmiştir. Ziyaretçilerin ve çevrenin güvenliğini almak için kule etrafında 3 metre yüksekliğinde koruma tüneli yapılmıştır.

Külah kısmında çatı onarımı için teras katından itibaren iskele kurulmuş olup gerekli imalatlar yapılmaktadır. Kule külahının depreme karşı güçlendirme çalışması tamamlanmış ve izabe edilen kurşun plakaların yerleştirilmesine başlanmıştır.

Galata Kulesi Restorasyonu Güçlendirme Uygulamaları

·  Kule cephesinde ve zemininde jeoradar sonucunda oluşturulan rapor ve projeye göre cephe boşlukları tespit edilmiştir.

·  Kule beden duvarında içerden ve dışarıdan enjeksiyon işlemleri kuş yuvaları korunarak yapılmış ve tamamlanmıştır.

·  Kule cephesinde kalsit kumu ile kumlama işlemi yapılmıştır.

·  Kule cephesinde tonoz ve tuğla hatıllarda tuz alma işlemleri tamamlanmıştır.

·  Kule cephesi kesme taşlarda AB57 uygulaması ve akçageçmez derz uygulaması tamamlanmıştır.

·  Kule cephesi 7. kat pencere önlerinde bulunan denizliklerde çimento muhdes ekler alınmış, Süloğlu taşıyla orijinaline uygun denizlik yapılmıştır.

·  Kule cephesinde bağlantısı kalmamış, arkası boşalmış, kopmuş taş parçaları tespit edilerek gerekli müdahaleler restorasyon ilkelerine uygun olarak yapılmıştır.

·  Kule cephesinde işlevini kaybetmiş kopan derzlerin sökümü yapılarak, Konservasyon uzmanlarının önerdiği terkib ile eksik derzler tamamlanmıştır.

·  Danışman hocaların görüşleriyle hazırlanan Onaylı Statik Onarım/İyileştirme projesinde önerildiği şekilde beden duvarında işlevini kaybetmiş ve/veya kopmuş çelik elemanların yerine 316L paslanmaz çelik çemberleme işlemi yapılmıştır.

·  Cephede restorasyon ve konservasyon işlemleri kuşların göç tarihine kadar tamamlanarak, cephe iskelesi sökülmüş, ebabil kuşlarının yuvalarına girişi sağlanmıştır.

·  Kule iç betonarme sisteminde Danışman hocaların görüşleriyle hazırlanan Onaylı Statik Onarım/İyileştirme projesinde önerildiği şekilde tüm kolon ve kirişlerde karbon kumaş, karbon plaka, karbon mesh ve karbon ankraj uygulaması yapılmış, betonarme sistemde gözlemlenen tahribatların onarımları gerçekleştirilmiş, tüm külahta ve iç betonarme strüktürdü tamamlanmıştır. Asansör ve çevresindeki taşıyıcı sistemde gerçekleştirilecek statik onarım/iyileştirme uygulamasına başlanmıştır.

Daha fazla restorasyon fotoğrafı için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :