FEZA’dan Form ve Renk Algısına Farklı Bir Yorum: Waveshelf

mimarizm.com / 14 Temmuz 2020
Feza Ökten Koca’nın FEZA markası için tasarladığı “Waveshelf”, doğadan esinlenen amorf formlarıyla birbirinin tekrarlayan, sıradan ve sert formlara karşı duruş sergiliyor.

Y. Mimar Feza Ökten Koca’nın FEZA markası için tasarladığı Waveshelf kitaplık, yalın ve akışkan, naif ve şaşırtıcı bir tasarım arayışıyla hayata geçirilmiş. İçinde bulundurduğu kitapların dikdörtgen formlarının tersine, düşey ve yatay bileşenlerinin her biri birbirinden farklı amorf formu ile oldukça yumuşak bir görünüme sahip olan Waveshelf kitaplığın, doğadan esinlenen formu ile insana yakın bir mobilya olması hedeflenmiş.

Asıl çıkış noktası düşey yüzeyler olan kitaplığın, yatay yüzeyleri ise ön cephede eşit bir şekilde geri çekilen raf derinliğinin kesişim noktalarının birleşmesiyle ortaya çıkan formlardan meydana gelmiş. Her bir rafı birbirinden farklı formlar olarak tasarlanan Waveshelf kitaplıkta, birbirinin tekrarı, sıradan ve sert formlara karşı duruş sergilenmiş. 

Bir santimetre kalınlığındaki MDF ahşap üzerine lake boyalı raf ve dikmelerin birbirlerine geçme sistemiyle bir araya getirilmiş tasarımdaki yalınlık fikri montajda da kendisini göstermiş. Birleştirme elemanlarının ince detaylarla gizlenmesi de tasarımın naifliğini ve titizliğini ortaya koyan unsurlar olmuş.

Farklı boyutlarda ve renklerde üretilebilen Waveshelf’in ilk tasarlanan versiyonu, beyaz lake olarak 249x48x236 cm boyutlarda üretilmiş. Tasarımcının diğer yorumu olan Waveshelf Small ise, antrasitten beyaza doğru açılan altı adet dikme ve altı adet raftan oluşan 176x30x176 cm ölçülerinde, duvara monte edilebilen bir kitaplık tasarımı olarak hayata geçirilmiş. Böylelikle her yönden farklı olan form algısına bir de her yönden farklı olan renk algısı da eklenmiş.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :