Ferko Signature’un İç Mimarisinde Autoban İmzası

mimarizm.com / 18 Ocak 2018
Norman Foster imzalı Ferko Signature’un iç mekanını tasarlayan Autoban, çıkış noktası olarak binanın yuvarlatılmış dikdörtgen formunu referans aldı.

Ferko, Levent’te hayata geçirdiği, ileri teknoloji ve çevre dostu sistemlerle donatılan Ferko Signature’da lüks kavramını iş dünyasıyla buluşturuyor. 

Ünlü mimar Norman Foster tarafından tasarlanan Ferko Signature’ın iç mimari tasarımını ise, ele aldıkları her projeyi bir hikaye anlatmak üzere kurgulayan Autoban gerçekleştirdi.

Ferko Signature

Otel konseptinden yola çıkılan mekanda hem fonksiyonları hem iç mekan tasarımı ile sıcak ve zamansız mekânlar kurgulandı. Binadan içeri girdiğinizde şık bir otele girmiş gibi hissettiren mekanın iç tasarımında değer verme, değerli olma, değerli hissettirme kavramlarına odaklanan Autoban, binanın giriş alanında sıcak, sarmalayan bir karşılama etkisi verebilmek için cam ve çelik kullandı.

Ferko Signature

“Boşluğu deneyimle tasarlıyoruz”

İç mimaride her zaman bir sistem yaratmak istediklerini söyleyen Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir Sarper ve Sefer Çağlar, “Bu sistem binanın kendisinden geliyor. Yuvarlatılmış bir dikdörtgen forma sahip olan binanın köşelerini başlangıç noktası olarak aldık. Autoban’ın 'her zaman boşluğu deneyimle tasarlıyoruz' mottosunu ortak alanlarda katmanlar üzerine kurduk. Burada da çok özgün detaylar var. Tasarımda ‘zamansız’ olduğuna inandığımız doğal malzemeleri tercih ettik. Blok mermerler kesildi, metalle birleştirildi. Araya ahşap katmanlar koyuldu.” sözleriyle mekanın hacmini izleyiciye aktaran etkileyici bir atmosferin oluşmasını nasıl sağladıklarını özetliyor.

Ferko Signature

Sanata özel alan

Gerçekleştirdiği projeleri ‘yapı sanatı’ olarak niteleyen Ferko’nun sanata olan özel ilgisini de dikkate alan Autoban, bu tutku ve bağı yansıtmak amacıyla lobiye sanatçı Refik Anadol’un Ferko Signature’a özel tasarladığı ve Türkiye’nin ilk veri resmi olma özelliğini taşıyan Wind of Istanbul’u yerleştirdi.

Ferko Signature

Ferko Signature, girişinde ayrıca ünlü İngiliz sanatçı Tony Cragg’in Türkiye’deki en büyük heykeline de ev sahipliği yapıyor.

Ferko Signature


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • serdar dogan 6 yıl önce son resimdeki mermerin adı naturella olması gerek. Merak edenler için websitemize davet edebilirim www.hurok.com
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :