Türkiye’nin İlk Veri Boyama Çalışması; Wind of İstanbul

mimarizm.com / 05 Eylül 2017
Ferko’nun Levent’teki projesi Ferko Signature, Contemporary Istanbul kapsamında ünlü sanatçı Refik Anadol’un Wind of İstanbul eseri ile Türkiye’deki ilk data painting (veri boyama) sanat eserine ev sahipliği yapacak.

Gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Ferko, Contemporary Istanbul ortak sponsorluğu kapsamında, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Ferko Signature için özel olarak tasarlanan Türkiye’nin ilk data painting eseri Wind of İstanbul’u sanatseverlerle buluşturuyor.

Ferko Signature için Türkiye’nin ilk data painting eserini tasarlayan sanatçı, “Wind of İstanbul” eserinde İstanbul’daki rüzgar bilgilerini yaklaşık 3x6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıttı. 

Wind of İstanbul 

Wind of İstanbul 

Sanatçı, bu eseri için bir yıl boyunca Atatürk Havaalanı'ndan toplanan, 10 saniyelik aralıklarla zaman ve sıcaklık ile beraber rüzgar hızı, yönü ve şiddeti bilgilerini okumak, analiz etmek ve görselleştirmek için bir dizi yazılım geliştirdi. Ortaya çıkan sanatsal çalışma, İstanbul’un belirgin rüzgar karakteristiğine odaklanan 4 dinamik bölümden oluşuyor. Her bölüm, rüzgarın görünmeyen güzelliğini, rengarenk ve estetik bir tablo olarak ortaya çıkarıyor. Proje, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirirken rüzgar olgusunu ve doğanın güçleri ile yapılı çevre arasındaki görünmeyen şiirsel ilişkiyi araştıran kuşbakışı benzersiz bir deneyim sunuyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :