FADA Talks Etkinlikleri Devam Ediyor

mimarizm.com / 19 Nisan 2021
Dünyaca ünlü akademisyenlerin "design research" temasına kendi çalışmaları ile yaklaştıkları üç farklı etkinlik ile düzenlenecek yeni MEF FADA Talks seminer dizisine 21 Nisan Çarşamba günü 19:00'da Prof. Katja Grillner konuk oluyor.

MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık FakültesiFADA Talks etkinliklerinin 'design research' teması ile gerçekleştirdiği yeni serinin ilk konuğu olarak  21 Nisan Çarşamba 19:00’da Prof.Katja Grillner'i ağırlıyor. “Design Research in Architecture: Situating thought - Projecting action” başlıklı konuşmayı izlemek için tıklayın

Katja Grillner'in araştırmacı, akademisyen, eğitimci olarak kendi pratiklerinden örneklerden oluşan konuşma, tasarım araştırmalarının ve pratiklerinin eleştirel dönüşümüne sebep olacak alternatif yöntemler sunmayı ve tartışmayı amaçlar.

MEF FADA, FADA Talks etkinliklerinin 'design research' teması ile gerçekleştirdiği yeni serinin ikinci konuğu olarak  28 Nisan Çarşamba 19:00’da Prof.Richard Blythe'ı ağırlıyor. “Vous etes ici, the hole in my shoe: forms and methods of experimentation in architecture” başlıklı konuşmayı izlemek için tıklayın

TERROIR mimarlık ofisinin eski kurucu ortağı, Profesör ve Dekan Richard Blythe, farklı ortaklıklar ile deneysel mimarlığa nasıl konumlu ve yapısalcı bir yaklaşım geliştirdiğini anlatacak. Profesör Blythe deneysel mimarlığa dair geliştirdiği yaklaşımları TERROIR ile nasıl gerçekleştirdiğini ve uygulamaya dayalı araştırmanın (practice-based research) yaratıcı alanlarda bir doktora araştırma yöntemi olarak nasıl kullanılabileceğini anlatacak. Konuşma Profesör Blythe'ın kreatif direktörü olduğu 17. Venedik Mimarlık Bienali İtalyan Sanal Bienal Bölümü İtalya Pavyonu için yaptığı 15 deneysel proje seçkisi ile son bulacaktır.


MEF FADA, FADA Talks etkinliklerinin 'design research' teması ile gerçekleştirdiği yeni serinin üçüncü ve son konuğu olarak  6 Mayıs Perşembe 19:00’da Prof.Jonathan Hill'i ağırlıyor. “Designs on History” başlıklı konuşmayı izlemek için tıklayın

MEF FADA/Youtube hesabından canlı yayınlanacak, herkesin katılımına açık etkinliklerin dili İngilizcedir.

*

Katja Grillner Hakkında

KTH (İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü) Mimarlık Bölüm başkanı ve Eleştirel çalışmalar profesörüdür (2019-). Aynı üniversitede 2015-19 yılları arasında dekan, 2013-15 yılları arasında dekan yardımcısı ve 2009-11 yılları arasında ABE-school başkan yardımcısı olarak görev almıştır. Çalışmaları mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında estetik, tarih ve edebi araştırmaları poetik pratikler ve eleştirel teori perspektifleri ile inceler. Öğretim pratiklerinde mimarlık, feminizm ve toplumsal cinsiyet konularının mimarlık ders programı ve ders etkinliklerle programa dahil edilmesine katkıda bulunmuştur. Grillner aynı zamanda İsveç'te mimarlık ve tasarım araştırmalarının gelişmesinde rol oynayan çok sayıda grubun kurucusu ve katılımcısı olmuştur: The Academy for Practice-based Research in Architecture and Design (AKAD 2003-2007), Feminist Architecture Theory, Analysis and Education (FATALE 2007-2012) and the Strong Research Environment Architecture in Effect (2011-2019) bunlardan bazılarıdır.

Richard Blythe Hakkında

Virgina Tech Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Çalışmalar Fakültesi Dekanı, mimarlık profesörü ve 'Global Forum for Urban and Regional Resilience' program yürütücüsüdür. Virginia Tech'den önce Avustralya'nın önde gelen mimarlık okullarından RMIT Üniversitesi Mimarlık + Tasarım okulu dekanı olarak, ve kariyerine akademisyen olarak başladığı University of Tasmania'da mimarlık bölüm başkanı olarak görev yapmıştır.

Jonathan Hill Hakkında

Mimari Tasarım Yüksek Lisans ve Doktora programları yöneticisi, mimari tasarım dersi Unit 12'nin Elizabeth Dowe ile birlikte yürütücüsü olduğu The Bartlett School of Architecture, UCL'de Mimarlık ve görsel kuram profesörüdür. Ağırlıklı olarak mimarlık tarihi ve kuramı alanında çalışan Hill, The Illegal Architect (1998), Actions of Architecture (2003), Immaterial Architecture (2006), Weather Architecture (2012), A Landscape of Architecture, History and Fiction (2016) and The Architecture of Ruins (2019) kitaplarının yazarı, Occupying Architecture (1998), Architecture—the Subject is Matter (2001) ve Designs on History: The Architect as Physical Historian (2021) kitaplarının editörü ve Critical Architecture (2007) kitabının da eş editörüdür.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :