eVolo 2019 Gökdelen Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 15 Mayıs 2019
MAA'in kurucusu Melike Altınışık’ın da seçici kurulunda yer aldığı eVolo 2019 Skyscraper Competition - Gökdelen Yarışması’ nda birincilik ödülü Marko Dragicevic'in Methanescraper isimli projesi oldu. Ayrıca Türkiye’den de; Bilal Torğul + Mücahit Bilal Göker, Muhammed Aydem + Burak Arifoğlu + Ömer Faruk Demir ve PIN Architects + Kalebodur'un projeleri mansiyona değer görüldü.

Uluslararası mimarlık ve tasarım dergisi eVolo’nun düzenlediği ‘Gökdelen Yarışması 2019’ kazananları belli oldu. Dikey mimari ve çevre ile ilişkisi denildiğinde akla ilk gelen konvansiyonel fikirlere alternatif öneren projelerin seçildiği yarışmada, başvuran 478 proje arasından kazanan 3 projenin yanında 27 proje de mansiyon ödülüne değer görüldü.

2006 yılından bu yana her sene düzenlenen yarışma; teknoloji, malzeme, program, estetik ve mekânsal organizasyonda özgünlük ararken, katılımcılardan yenilikçi bir gelecek vizyonu bekliyor.

Birincilik Ödülü’nü Sırbistan’dan Marko Dragicevic tasarladığı "Methanescraper" isimli proje ile kazandı. Proje, Belgrad’da bulunan ve kentin geri dönüşüm süreçlerini iyileştiren dikey bir katı atık bölgesi öneriyor.

*

İkincilik Ödülü’nü kazanan Polonya’dan "Airscraper​" projesiyle Klaudia Gołaszewska ve Marek Grodzicki oldu. Airscraper; kentin yerleşimlerden ve faaliyetlerden dolayı oldukça kirlenmiş havasını temizleyen, neredeyse bir kent büyüklüğünde ve döngüsünde işleyen bir gökdelen öneriyor.

*

Birleşik Krallık’tan katılan Zijian Wan, Xiaozhi Qi ve Yueya Liu ise tasarladıkları "Creature Ark: Biosphere Skyscraper" adlı önerileriyle Üçüncülük Ödülü’ne değer görüldüler. Proje, araştırmalara olanak sağlayacak doğa koruma alanında özelleşmiş bir gökdelen.

Dünyanın pek çok yerinden güncel problemlere çözüm öneren projeler ise mansiyona değer görüldüler. Bu projeler arasında Türkiye’den de Bilal Torğul, Mücahit Bilal Göker - ‘Arbor Tower’, Muhammed Aydem, Burak Arifoğlu, Ömer Faruk Demir - ‘Borderland Skyscraper’ ve PIN Architects + Kalebodur Team ‘Recombinant Skyscraper’ projeleriyle mansiyona değer görüldüler.

Ayrıntılı bilgi ve ödüle değer görülen tüm projeler linkten incelenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :