Erginoğlu&Çalışlar’dan Covid-19 Sonrası Ofis Tasarımı

mimarizm.com / 27 Temmuz 2020
Erginoğlu&Çalışlar, Covid-19 süreciyle önümüzdeki dönemde ofis hayatının ve buna bağlı olarak ofis tasarımının değişmesi ile ilgili, çalışanları arasında bir yarışma projesi oluşturdu. 

Türkiye’de Yemek Sepeti, Sahibinden, TBWA, Medina Turgul Tuz Ambarı ve Trendyol gibi bir çok yenilikçi ofisin tasarımına imza atan Erginoğlu&Çalışlar, tüm dünyada yaşanan Covid-19 sürecinin ofis tasarımını nasıl etkileyeceği konusunda bir çalışma gerçekleştirdi. 

Erginoğlu&Çalışlar’ın üretken, yaratıcı, vizyoner ve çözüm odaklı kimliğini ortaya koyan bu proje hem taze fikirlerin ortaya çıkmasını hem de işverenlere önerilecek yaklaşımlar geliştirilmesini sağladı. 

Köşe Kapmaca isimli projesi ile Duygu Uzunalı’nın kazandığı yarışmanın jüri üyeliğini kurucu ortaklar Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar ile birlikte Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Koray Malhan gerçekleştirdi. 

Köşe Kapmaca; Ofise dönüş sonrasında sosyal mesafeyi korumaya devam ederken karantina sürecinde uzak kaldığımız sosyal iletişim, temiz hava ve güneşle etkileşim gibi konulara erişimi arttırmayı hedefleyen bir telefon uygulaması yazılımı önerisidir.

Ofise dönme sürecinde kurumsal şirketlerin verdiği kararlara bakıldığında bir çoğunun fiziksel kısıtlamaları tercih ettiğini gözlemleyen Duygu Uzunalı’nın, tasarladığı uygulama ile alınan fiziksel önlemler dışında, iş yerindeki mekanların sağlıklı, güvenli ve önerilen sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kullanılması sağlanabiliyor. 

Köşe Kapmaca uygulamasında, her ofis kullanıcısının her sabah durumunu uygulamaya girmesi gerekiyor. Buna göre sistem kullanıcıyı belli olaylara dahil ediyor ya da etmiyor. Öğle yemeklerinin güvenli sayıda kişi ile kurgulanmasının yanında kullanıcıları mola yapmaya teşvik etmek ve molaların mekanlarını çeşitlendirmek uygulamanın ikincil amaçlarından. Molalarda denk gelen kişiler özellikle her gün değişecek biçimde rastgele seçiliyor bu da ofis içerisindeki sabitleşmiş iletişim dengelerini çeşitlendiriyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :