Empati Seansları Film Gösterimleri Şubat Ayında Da Devam Ediyor

mimarizm.com / 01 Şubat 2021
İstanbul Tasarım Bienali’nin Empati Seansları film gösterimleri programı kapsamında Şubat ayında sanatçı ve tasarımcıların ürettiği dört film İKSV YouTube kanalında izleyiciyle buluşuyor.

A Robocaliptic Manifesto: techno-politics for liberation. Paula Gaetano Adi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali, empati kavramına farklı açılardan yaklaşan filmleri bir araya getirdiği Empati Seansları seçkisinden her hafta bir filmi ücretsiz olarak erişime açmaya devam ediyor.

Bienalin “felsefe ayağı” olarak adlandırılabilecek Empati Seansları kapsamında sanatçı ve tasarımcıların ürettiği bir film, 14 Ocak’tan beri her Perşembe saat 19.00’da bir defaya mahsus olmak üzere İKSV YouTube kanalında gösterime açılıyor. 5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mariana Pestana’nın filmlerin yaratıcılarıyla İngilizce gerçekleştirdiği canlı sohbetler de gösterimlerin ardından yine İKSV YouTube kanalında izlenebiliyor.

Seçkide Şubat ayında izleyiciyle buluşacak filmler:

- 4 Şubat Perşembe, 19:00: Karanlık Kökenler, Calum Bowden (Calum Bowden ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19:30’da)

- 11 Şubat Perşembe, 19:00: Bilinç Akışı / Hasankeyf Mağaraları, Emmy Bacharach (Emmy Bacharach ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19:30’da)

- 18 Şubat Perşembe, 19:00: Hamam, Jawa El Khash

- 25 Şubat Perşembe, 19:00: Robo-kıyamet Manifestosu: Özgürlük için tekno-politikalar, Paula Gaetano Adi (Paula Gaetano Adi ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19:30’da)

Pek çoğunun ilk gösterimleri 15 Ekim-15 Kasım arasında her perşembe ve pazar Pera Müzesi'nde yapılan Empati Seansları filmleri, seyirciyi yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye ve dijital dünyadaki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor. Mevcut ve kurgusal teknolojilere eleştirel yaklaşan bu filmler ışınlanma, yüz tanıma, yapay zekâ, robotbilim, biyoteknoloji ve artırılmış gerçekliğe özgü önyargılara ve empati ihtimallerine ışık tutuyor.

Empati Seansları filmleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin ARK Kültür’de yer alan Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivi ve Pera Müzesi’nde yer alan serginin bir bölümü 15 Kasım’da sona erdi. Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında kentin farklı noktalarına yayılan yerleştirmeler, Eleştirel Yemek Programı ve Empati Seansları filmlerinin dijital gösterimleri, ayrıca projeler etrafında gerçekleştirilen sohbetler ve atölyelerden oluşan “etkinleştirmeler” Nisan 2021’in sonuna dek evrilerek devam edecek.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :