Ecostar Termoısı Merkez Ofisi

mimarizm.com / 15 Mayıs 2017
EDDA Mimarlık, ECOSTAR – Termoısı A.Ş.’nin Kartal’daki yeni merkez ofisinin iç mekan düzenlemesinde, fiziki zorlukları tasarım kurgusu içinde avantaja dönüştürerek kullanıcılarına fonksiyonel bir çalışma alanı sunmuş.

Isı sektörünün öncü firmalarından ECOSTARTermoısı A.Ş.’nin, İstanbul’da hızla gelişmekte olan Kartal bölgesinde konumlanan Monumento Kartal yapısı bünyesinde bir katın tamamını kapsayan yeni merkez ofisinin iç mekan tasarımını üstlenen Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz liderliğindeki EDDA Mimarlık, departmanların birbirleriyle aralarındaki ilişkiyi çıkış noktası olarak ele alarak, fonksiyonel tasarım anlayışını firmanın kurumsal kimliğiyle bütünleştirdi.

Firma içi planlama ve yapılanma kurgusu üzerinden farklı plan alternatifleri oluşturarak fiziki zorlukları tasarım kurgusu içerisinde avantaja dönüştüren EDDA Mimarlık, kat içi sirkülasyon alanlarının planlanması ve ıslak hacimlerin yerleşiminde bağlayıcı unsurları göz önüne alarak bina çekirdeği etrafında yer alan dairesel formlu bir sirkülasyon alanı ve ıslak hacim yerleşimini tercih etmiş. Birbirleri arasındaki ilişki doğrultusunda tüm departmanlar dairesel formlu ana sirkülasyon alanına bağlı olarak açık ofis planında konumlandırılırken, her bir departman, birbirinden bölücü camlarla ayrılmış ve böylece tamamı cam giydirme olan dış cepheden gelen gün ışığı tüm ofis içerisinde dağıtılarak maksimum seviyeye çıkarılmış. 

Çalışma ekibinin motivasyonunu artırmak amacıyla katın ön cephesinde yer alan kat bahçesi ve terası,  çalışanların yoğun iş temposunu üzerlerinden atabilmeleri ve dinlenebilmeleri için tasarlanmış. 
Firmadan gelen talep doğrultusunda yönetim ofisleri diğer birimlerle iç içe konumlandırılırken aynı zamanda yönetim ofislerine ulaşımın da sınırlandırılması hedeflenmiş. Bu nedenle ofis katı, bina çekirdeğini oluşturan asansör holü etrafında ikiye bölünerek, iki ayrı giriş oluşturulmuş. Ofis içlerinde tüm mobilyaların doğal ahşap renk ve dokusunda olması tercih edilirken, zemin kaplamasında halı kullanılmış. 

Tasarımlarını özellikle firmaların kurumsal kimliğiyle uyumlu detaylara bütünleştiren EDDA Mimarlık, ECOSTAR – Termoısı A.Ş. merkez ofisinde de firmanın kurumsal kimliğini yansıtan renklerin yanı sıra her departman içerisinde firma uygulamalarını ve ürünlerini yansıtan görsellere yer vermiş. Ofis mobilyalarında ağırlıklı olarak kullanılan beyaz renkle ferah bir görünüm yakalanırken bazı bölgelerde kullanılan canlı renklerle de çeşitlilik yaratılmış. Mobilyalar, dolaplar ve çalışma masalarının özel olarak tasarlandığı ofisin belirli bölümlerinde ahşap tavanlarla aydınlatmalar beraber çözümlenerek bir bütünlük oluşturulmuş. 

Tasarımın geneline hakim olan dairesel ve organik form, mekan içerisinde kullanılan  malzeme seçimleriyle mobilya ve seperasyon kullanımlarına da yansıyarak EDDA Mimarlık’ın  projedeki tasarım mottosunu oluşturmuş. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :