Duyulara İşleyen Bir Ofis Tasarımı

mimarizm.com / 02 Mart 2022
İç mekân tasarım ofisi Studio Rhonda, iletişim ajansı Zetteler için tasarladığı Londra ofisinde, işitme engelli bireylerin erişimini göz önünde bulundurmuş. Zıt renkler ve dokunsal vegan öğelere yer verilen mekânda, işlevsel bir ayrıma gidilerek özelleşmiş alanlar oluşturulmuş.

Fotoğraflar: Taran Wilkhu

İletişim ajansı Zetteler'in Kurucusu Sabine Zetteler, ileri derecede işitme kaybı yaşadığı için, Studio Rhonda ofisin tasarımında, sert zeminler ve yüksek tavanlar gibi rahatsız edici bir atmosfer yaratabilecek detayların olmamasına dikkat edildi. Ana çalışma alanı, yemek ve dinlenme için kafe tarzı daha küçük bir bölüm ve bir toplantı alanı olmak üzere genel merkezin her üç bölgesi için farklı bir his yaratıldı.

Zetteler çalışanlarının büyük bir çoğunluğu vegan ya da vejetaryen olduğu için ofiste kullanılacak malzemelerde aynı titizlik sergilendi. Detaylı bir araştırma sürecinin ardından belirlenen malzemeler konusunda Sabine Zetteler, “Bazı boyaların bir süt ürünü olan kazeini içerdiğini öğrendiğimde şaşırdım. Bütün bütünleyici yapı malzemelerimiz için vegan seçenekler bulabildiğimiz için gururluyum, ancak üreticilerin şeffaflık konusunda daha fazla sorumluluk aldığını ve böylece hepimizin daha bilinçli kararlar verebildiğini gerçekten görmek isterim" diyor.  

Londra'nın doğusundaki Broadway Market'in yakınında, yüzyılın ortalarından kalma bir sanayi bloğunda bulunan ofisin kuzey-güney eksenli konumu, mekandaki renk kullanımında belirleyici oldu. Alanın yazın çok ısınma eğiliminde olması nedeniyle ön tarafta, güneye bakan alanda serin, ördek yumurtası mavisi tercih edildi. Ana çalışma alanı olan bu bölümde doğal ahşaptan büyük bir çalışma masası ve odaya organik bir his veren jüt halı da bulunuyor. 

Bitişik toplantı odası, ışığın tüm mekâna yayılmasına izin veren cam tuğlalar ile çevrelendi. Böylece hem bölümler arası tutarlılık sağlandı hem de açık plan hissi korunabildi. Mutfakta ise tek malzeme, tek renk efekti üzerinde duruldu.

 

Zeminde kullanılan nötr tonlar, dokulu malzemeler ve kireçli tonlarda renk patlamaları ile tamamlandı. Perde ve kilim gibi yumuşak malzemelerle akustik konfor sağlandı, bu aynı zamanda mahremiyete de yardımcı oldu. 

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :