Doğa Koşullarına Karşı Duran Mimari

Tuba Tellioğlu Şeren / 14 Kasım 2016
OFIS, Slovenia'nın Kanin Dağlık Bölgesi'nde sıra dışı hava şartlarında dağcıların sığınma ihtiyaçlarını giderecek kompakt bir kabin tasarladı.

OFIS mimarları, Slovenia’daki Kanin Dağı’na sıra dışı hava koşullarında dağcıların kullanabileceği kompakt bir kış kabini inşa etti. 9 kişinin barınma ihtiyacını giderecek şekilde tasarlanan strüktür, aynı zamanda dağcıları rüzgar, tipi ve toprak kayması gibi sıra dışı doğa olayları ve hava şartlarından koruyor.  

OFIS mimarları, kış kabininin tasarım sürecinde yapı mühendisleriyle işbirliği yaptı. Fotoğraf  © Janez Martincic  


Fotoğraf  © Janez Martincic

OFIS mimarlık ofisi, çeşitli yapı mühendisleriyle çalışarak ahşap kabuğun bir ucunu çıkma şeklinde tasarladı. Bölgeye sadece tırmanarak ya da helikopterle erişim sağlanabiliyor. Modüller ve yükler maksimum ağırlık ve denge limitlerine bağlı olarak hazırlandı. Kabinin içinde bulunduğu zor şartlar nedeniyle stabilitesi sağlanırken doğal kaynakların korunmasına özellikle özen gösterildi ve kayalık arazi üzerinde minimal bir etki yaratılması planlandı. 

Fotoğraf: © Ales Gregoric

Fotoğraf: © Ales Gregoric

Kabinin iç tasarımı, üç farklı dinlenme platformundan oluşuyor. Mütevazı iç mekandaki platformlar, muhteşem bir vadi manzarası açılan geniş cam pencere sayesinde sade ama aynı zamanda eşsiz bir deneyim vaat ediyor. Proje, sıra dışı ve zor şartlar için geliştirilen mimari çalışmalara yönelik olarak tasarlanmış. Bovec’in küçük bir kasabasının sınırları içinde yer alan Kanin dağlık bölgesinin tercih edilmesinin nedeni ise hem Slovenya, hem de İtalya’ya ait muhteşem bir manzaraya sahip olması.


Fotoğraf  © Janez Martincic 

Fotoğraf: © Ales Gregoric

Bu haber Designboom'dan derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :