Dinlendirici Bir Mola Mekanı; Passage Cafe

mimarizm.com / 21 Temmuz 2016
İç mekan tasarımı Boytorun Architects tarafından gerçekleştirilen Süzer Plaza’daki Passage Cafe, sert ve yumuşak çizgileri aynı potada harmanlayan bütüncül tasarım anlayışıyla öne çıkıyor.

Mimar Yudum Boytorun ve Mimar Semih Boytorun’un kurucusu olduğu Boytorun Architects tarafından tasarlanan Şişli Süzer Plaza’daki Passage Cafe, hem Borusan Grubu ve Süzer Plaza çalışanları için bir sosyal alan, hem de showroom ziyaretçileri için bir mola noktası olarak tasarlanmış. Çok net çizgilerin diyagonal hatlarla birlikte harmanladığı Passage Cafe, etkili ışıklandırması, özgün detayları ve bütüncül kurgusuyla dikkat çekiyor.

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun Architects, Süzer Plaza’nın giriş katındaki showroom’larla iç içe konumlanan Passage Cafe’nin yanısıra, burada bulunan ortak dolaşım alanlarını da tasarlamış. Yekpare bir biçimde uzanan koridorların tekdüzeliğini kırmak için asma tavana monte edilen lineer ışık hatları sayesinde, hem dolaşım aksları tanımlanmış, hem de ortak alanlara hareket katılmış. Etkili bir ışıklandırmayla dinamik bir hava kazanan ortak alandaki ışıklandırmanın çizgisel izleri Passage Cafe’nin iç mekan tasarımına da yansıtılmış.

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun-Passage Cafe 5

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun-Passage Cafe

Günışığı almayan bir alanda tasarlanan Passage Cafe’nin önemle ele alınan aydınlatma tasarımı, zeminde, tavanda ve duvarda devam eden ışık izleriyle birlikte doğrudan ve dolaylı aydınlatma armatürleriyle çözülmüş. Böylelikle ferah ve aydınlık bir iç mekan elde edilmiş. Lineer ve net çizgiler, zeminde halının içerisine gömülmüş metallerle, tavanda ahşap latalarla ve duvarda ise aydınlatma elemanlarıyla sürdürülmüş. Akrilikten üretilen amorf biçimli bar ise yumuşak hatlarıyla mekana akışkanlık kazandırıyor. 

Boytorun-Passage Cafe

Üzerinde şehir silüeti bulunan film kaplama cam panel sayesinde cafe, showroom alanlarından ayrıştırılmış. Ahşap bölücü duvar üzerindeki iddialı lineer ışıklandırma ise aynalı bir nişle tamamlanarak mekanın derinlik algısı artırılmış. Ahşap kullanımının yoğun olduğu 200 m2 alana sahip Passage Cafe’nin hareketli zemin kaplaması, ölçüsüne ve yerine göre özel olarak imal edilmiş.

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun-Passage Cafe

Boytorun-Passage Cafe


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :