Detour Sesli Turlarıyla Kentin Geçmişini Yaşayanlardan Dinleyin

Gizem Şahin / 24 Aralık 2015
Detour, kentin az bilinen noktalarını, görünen yüzeyinin altında yatan hikayeleri, kentte yaşayanların oluşturduğu sesli turlarla deneyimlemeyi sağlıyor.

Groupon markasının kurucularından Andrew Mason, Detour projesine dair ilk fikirlerini Roma seyahati sırasında geliştirmiş. Antik kent kalıntılarını dolaşırken kentin tarihine dair açıklayıcı bir katmana daha ihtiyaç duyan Mason için diğer turistlerle birlikte düzenlenen turlar, sürekli bir el kitabına başvurmak gibi seçenekler pek çekici gelmemiş. 

Buna karşılık bir çözüm önerisi olarak Detour'u geliştiren Mason, programın gerçek hayatın üzerine bir ses katmanı eklediğini söylüyor. Program telefonlarda bulunan GPS takip mekanizması aracılığıyla kullanıcıyı kentin farklı semtleri için hazırlanmış sesli turlar için yönlendiriyor ve kullancılar anlatıyı tetikleyen önemli mekanlara vardıklarında arkaplan bilgisi ve yeni bir istikamet sunuyor. Turların birçoğunda kullanıcılar bulundukları topluluğun üyeleriyle ilişki kurmaları için teşvik ediliyor.

Şu an San Francisco için hazırlanmış 10 sesli tur bulunuyor. Bu turların bir kısmı da kentin bazı mekanlarını, bu mekanları deneyimleyebilen kısıtlı bir kesimin ağzından aktararak kentin karakterini kavramaya yardımcı oluyor(San Francisco'daki Fisherman’s Wharf liman bölgesinin bir balıkçı, Tenderloin semtinin o bölgede yaşayan biri tarafından aktarılması gibi).

Mason'a göre insanlar çoğunlukla kentleri orada yaşayan biri olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlamak için ziyaret ediyorlar. Bu bakış açısıyla Detour, kenti deneyimlemeyi farklılaştırmayı amaçlıyor.

Şu an San Francisco kenti için 10 sesli tur barındıran program 2016'da arşivine New York, Şikago ve Los Angeles'ı da eklemeyi planlıyor. Ayrıca yine 2016'da yayınlayacakları Descript ile tüm kullanıcılar kendi mahallelerine, semtlerine dair deneyimlerini sesli tura dönüştürebilecek. Böylece program kullanıcılarına en iyi tanıdıkları mekanı kendi hikayeleri üzerinden başkalarına aktarmalarına imkan tanıyacak.

Projeye dair ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bu haber wired.com'dan derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :