Darzanà, Tepta ile Aydınlanacak

mimarizm.com / 20 Nisan 2016
Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek Darzanà projesinin aydınlatmasını Tepta üstleniyor.

28 Mayıs - 27 Kasım tarihleri arasında Alejandro Aravena küratörlüğünde gerçekleştirilecek Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek proje, Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar küratörlüğünde hazırlandı. Aydınlatma sektöründe 25. yılını kutlayan Tepta, Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye katılımının eser aydınlatmasını 2010’dan bu yana temsilcisi olduğu Linea Light Group ile birlikte üstleniyor. 

Bienal süresince sergilenecek "Darzanà: İki Tersane Bir Vasıta" başlıklı proje, bir zamanlar Akdeniz’in ikiz limanları olan tersane kentleri Venedik ve İstanbul arasında bir köprü kurmak ve iki kentin ortak kültürel mirasını vurgulayarak bunun dil ve mimarideki izlerini yansıtmayı hedefliyor. Türkçe’de tersane ve İtalyanca’da aynı anlama gelen arsenale kelimeleriyle ortak kökenden gelen “Darzanà” isimli proje için, 600’e yakın atık malzemeden oluşan 30 metrelik bir baştarda inşa edilecek. 

Küratörleri tarafından "Venedik ile İstanbul'un unutulmuş hikayelerini anlatacak bir tekne inşası” olarak tanımlanan eser, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında sergilenecek. Arsenale’de Türkiye’nin kalıcı bir sergi mekanına sahip olması, 2014 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla gerçekleştirilmişti. 

Mimarların projeleri için ürün ve süpervizyon sağlayan Tepta, Darzanà’nın aydınlatmasını 2010’dan bu yana temsilcisi olduğu Linea Light Group işbirliğinde, firmanın i-Led markası altında yer alan ürünlerle gerçekleştiriyor. Eser üzerinde dramatik bir etki sağlamak üzere dar açılı 70 kadar spot ünitenin kullanıldığı aydınlatma tasarımı ZKLD tarafından gerçekleştirildi. Mekan içerisinde yer alan fotoğrafların aydınlatmasında ise homojen aydınlatma sağlayan üniteler tercih edildi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :