COS ve Studio Swine Enstalasyonuna En İyi Etkileşim Ödülü

mimarizm.com / 10 Nisan 2017
COS ve Londra merkezli tasarım ofisi Studio Swine iş birliğinde, Milano Salone del Mobile 2017 için hazırlanan “New Spring” adlı enstalasyon, Milano Tasarım Ödülleri jürisi tarafından “En İyi Etkileşim” (Best Engagement) ödülüne layık görüldü.

Salone del Mobile'ye 2012 yılından beri katılan COS, bu yıl Tasarım Haftası için Japon mimar Azusa Murakami ve İngiliz sanatçı Alexander Groves'un iş birliğinden doğan Studio Swine ile ortaklaşa bir çalışmaya imza attı. İkilinin farklı duyulara aynı anda hitap eden "New Spring" adlı enstalasyonu, 4 - 9 Nisan 2017 tarihleri arasında Milano Cinema Arti'de sergilendi. 

Studio Swine'nın kurucuları; Azusa Murakami ve Alexander Groves

Tasarım Haftası süresi boyunca gezilebilen enstalasyon, 6 metre yüksekliğinde ve tamamen geri dönüşümlü alüminyumdan hazırlanan bir yapıya sahip. Konstrüksiyon, içi toz benzeri bir maddeden oluşan balonlar üretiyor. Balonlardaki tozlar tenle temas ettiğinde patlayarak serbest kalıyor. Eldivenle dokunulduğunda ise balonlar, kısa bir süreliğine yapısını muhafaza edebiliyor. Bu yapı, ziyaretçilerin enstalasyonla etkileşime geçmesine olanak tanıyor. 

İkili, New Spring enstalasyonu için ilhamını Milano'nun zengin tasarım ve sanat tarihinden almış. Studio Swine ekibi, "Tarihi Milano saraylarında karşımıza çıkan Murano avizeleri ve bu akımla kontrast oluşturan modern İtalyan tasarımları, New Spring enstalasyonunun çıkış noktalarını oluşturdu. İtalya'nın görkemli kamusal çeşmeleri ise toplu bir tasarım deneyimi yaratabilme fikrini doğurdu. Bu yapılar, İtalya'nın en büyük lükslerinden biri" şeklinde enstalasyonun tasarım sürecinden bahsediyor.

Studio Swine, enstalasyonu sinematrografik bir atmosferde sergiliyor. Bu tercihte hem enstalasyonun tarihi bir sinema salonu olan Cinema Arti’de yer alması, hem de tasarımcıların Kurosawa'nın ikonik filmlerinden "7 Samuray"da kiraz çiçeklerinin açma sahnesi ve Fellini'nin “Kazanova”sındaki şamdanlar sahnesinden aldığı ilham rol oynuyor. 

Studio Swine'ın İtalyan ışıklandırma öğelerinden aldıkları ilham, küre şeklinde balonlar ve kemerli lambalarla enstalasyona yansıyor. Ayrıca sinema salonunun karanlık ortamı amaçlanan kontrastı sağlıyor. 

Tasarımcı Ron Arad da sergiyi ziyaret edenler arasındaydı

COS Kreatif Direktörü Karin Gustafsson, "Studio Swine'ın çalışmaları uzun süredir bize ilham veriyordu. Bu nedenle New Spring'e hayat vermek bizim için de son derece heyecan vericiydi. Umarım bu sene sergilediğimiz enstalasyon, tüm ziyaretçilerin hayal gücüne hitap etmiştir. Böylesine yetenekli ve yaratıcı isimlerle iş birliği yapmak ve COS kimliğini tasarım dünyası ile buluşturmak bizim için büyük bir mutluluk kaynağı” diyor. 

Studio Swine Hakkında

Studio Swine; Japon Mimar Azusa Murakami ve İngiliz Sanatçı Alexander Groves tarafından kuruldu. Sanat, tasarım ve sinema disiplinlerini bir araya getiren yaratıcı işlere imza atan Studio Swine, bölgesel kimlik ve kaynakların geleceği meselelerini, küreselleşme bağlamında ele alıyor. Studio Swine'ın işleri farklı malzemelere ve modern sanayileşmeye dair detaylı bir araştırma süreci sonucunda şekilleniyor. 

Farklı disiplinleri bir araya getiren çalışmaları, uluslararası alanda da büyük bir prestije sahip olan Studio Swine'ın filmleri Cannes Film Festivali ve diğer birçok prestijli festivalde ödüllendirildi. Çalışmalarının sergilendiği müze ve etkinlikler arasında ise Victoria & Albert Museum - Londra, Museum of Art and Design New York, ve Venice Art Biennale bulunuyor.

studioswine.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :