Contemporary İstanbul’un 12. Edisyonu Tanıtıldı

mimarizm.com / 08 Eylül 2017
14-17 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 12. Contemporary Istanbul hakkında Sofa Hotel’de basın mensuplarına özel düzenlenen ön bilgilendirme toplantısında CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, CI İcra Kurulu Üyesi Hasan Bülent Kahraman, CI Direktörü Kamiar Maleki konuştu.

Contemporary Istanbul, bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak Kasım ayı yerine 15. İstanbul Bienali ile birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, basın toplantısının açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Tüm dünyamızı saran karmaşaya fuarın bir cevap olmasını istedik. Bu düşünceyle, fuarımızı bu yıl 3 ana unsuru hedefleyerek geliştirdik; içerik, estetik görünüm ve hizmetler. İçeriği yeni katılan galeriler, Plugin Yeni Medya Bölümü ve CI Dialogues’un yepyeni konuşmacıları ile zenginleştirdik. Fuarın mimari konsept tasarımını dünya çapında başarılı projelere imza atmış, ödüllü mimarlık firması Tabanlıoğlu Mimarlık ile fuarın iç mekanını açık alanla bütünleştirecek şekilde yeni bir estetik anlayışı ile kurguladık.”

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından kurgulanan fuarın dikkat çekici mimari konsept tasarımı, -özellikle açık havada yer alan- kamusal alanlara yapılan vurguyla, bir kent parkı çeşitlemesi olarak özgün bir anlayışla gerçekleştiriliyor. Bu yıl birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak gerçekleşecek çağdaş sanat fuarının dikkat çeken yenilikleri arasında fuarın mimari konsept tasarımından hareketle ortaya çıkan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün desteği ile birlikle İstanbul’da bir park alanında ilk defa gerçekleşecek olan çağdaş heykel sergisi de yer alıyor. 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında Maçka Sanatçılar Parkı'nda gerçekleştirilecek Beşinci Element heykel sergisinin küratörlüğünü Prof. Hasan Bülent Kahraman üstleniyor. 

Tony Cragg, Must Be, 350x446x152,bronz, 2012 

CI İcra Kurulu Üyesi Prof. Hasan Bülent Kahraman ön bilgilendirme toplantısındaki konuşmasına küratörü olduğu Beşinci Element heykel sergisinden ipuçları vererek başladı. “Açık havada düzenlenen sergi önce dört elemanı kuşatıyor: toprak, hava, ateş, su. Beşinci eleman heykelin kendisi.”  diyen Kahraman, güncel sanatın günümüzde daha çok ilgi görmesini “Modern sanat içe dönüktü ve kendisiyle ilgiliydi. Güncel sanatsa politiktir” şeklinde açıkladı.  

Koleksiyoner bir aileden geldiğini belirten CI’ın bu yılki Direktörü Kamiar Maleki ise konuşmasına heyecan verici ve çok fazla kişiye ulaşılabilecek bir fuar düzenlemeyi amaçladıklarını belirterek başladı. “İnsanların birbiriyle etkileşimde olduğu, çok fazla sayıda insanla bağ kurabilecek bir fuar yaratmak önemli bizim için” diyen Maleki, BMW ile yaptıkları sponsorluk anlaşmasından ve Contemporary Istanbul kapsamında Türkiye’de ilk kez sergilenecek Güney Afrikalı sanatçı Esther Mahlangu’nun, BMW Art Car Projesi için bir sanat eserine dönüştürdüğü 1991 model BMW otomobilinden bahsetti. Kadın sanatçı Mahlangu’nun BMW parçaları üzerine yaptığı desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor.

Esther MahlanguBMW Art Car Projesi

Eylül ayının ikinci haftasında, Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünü yaptığı 15. İstanbul Bienali’nin açılışına denk gelen Contemporary Istanbul’un ön izleme ve açılış programı; Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Borusan, Elgiz Müzesi, Akbank Sanat ve Arter gibi önde gelen sanat kurumlarının etkinlikleriyle aynı hafta içinde gerçekleşiyor. 

Fuar etkinlikleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :