Çocuk ve Mimarlık

mimarizm.com / 13 Mayıs 2024
Celal Abdi Güzer'in orkestra şefliğini yaptığı serinin yeni kitabı "Çocuk ve Mimarlık" FOL Kitap tarafından yayımlandı.

Kitap Hakkında

Dünyayı görme biçimimize ilk perspektifi veren çocukluk dönemi, ebeveynlik rolü veya kamusal alanı paylaştığımız çocuklar birçok başlık altında tartışıldı. Fakat çocukluğun geçtiği mekânın ve mekâna anlam katan mimarlığın çocuk zihnindeki önemi konusunda ne kadar bilinçliyiz?

Bir okul yolunun çocuğun düşün evrenini ne kadar beslediği, modern kentin yorgun büyükleri arasında sıkılan çocukların mekânsızlığı, parkların plastikliği ve mekânın onların psikolojisindeki etkisi kente dair yeni sorular sormaya davet ediyor.

Çocuklukta devasa görünen boyutlarıyla evleri, müzeleri ve okulları büyüklerin dar anlamlarından kurtarmanın çocuk gelişimine etkisi mimarlıktan psikolojiye, alanında uzman isimler tarafından mercek altına alınıyor.

Kamusal alan sınırlarından dünyayı görme imkânı veren pencerelere çocuk ve mimarlık ilişkisi Abdi Güzer’in derlediği bu eserde tüm yönleriyle inceleniyor.

Katkıda Bulunanlar

Zehra Akdemir, Ahmet Turan Köksal, Lale Özgenel, Hazal Türkyılmaz, Hikmet Gökmen, Ferhunde Öktem, İpek Kay, Aktan Acar, Şebnem Soysal Acar ve Boğaçhan Dündaralp.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :