Sanat ve Mimarlık

mimarizm.com / 19 Nisan 2024
Celal Abdi Güzer'in orkestra şefliğini yaptığı serinin ikinci kitabı "Sanat ve Mimarlık" FOL Kitap tarafından yayımlandı.

Açıklama

Bir tasarım zihinden pratiğe geçerken birçok sapağa uğrar ve nihayetinde “şey” olur. Sözgelimi bir bina veya bir tablo olarak göz önüne çıkar. Peki, bu “şey”e ne zaman sanat veya mimarlık etiketi ile bakabiliriz? Bu sorudan bir adım geriye, en başa dönersek sanatı ve mimarlığı birlikte tanımlamak veya ikisini birbirinden ayrıştırmak mümkün müdür?

Bu kitapta siyasi, ekonomik ve toplumsal koşullardan üreyen sanat ve mimarlığın birbirine bakışı, kesişim alanları ve sınır ihlalleri bu temel sorular etrafında farklı şekillerde yanıtlanıyor.

Celal Abdi Güzer'in derlediği bu eserde, Sanayi Devrimi'nden yapay zekâ tartışmalarına kadar uzanan bir zaman diliminde sanat ve mimarlığın dönüşümleri ele alınıyor. Her dönemde sanat ve mimarlığın hegemonya ve sermayeyle ilişkisini nasıl konumlandırdığı, “kurulmuş gerçeklik çağı”nda nasıl hayata karıştığı detaylı bir şekilde irdeleniyor.

Kitaptaki metinleri teori ve pratiği harmanlayan yazarlar kaleme aldı. Kitapta sadece sanat ve mimarlığın karmaşık ilişkisini değil, aynı zamanda gündelik hayata karıştıkça unutulan incelikleri de bulacaksınız."

Katkıda Bulunanlar

Jale Erzen, Lale Özgenel, Ayşen Savaş, Kıymet Giray, Heval Yüksel, Nevzat Sayın, Oğuz Yalım, Murat Germen, Kerem Piker, Ekin Pınar, Nilüfer Kozikoğlu, Pınar Sönmez, Abdi Güzer

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :