Çevreye Duyarlı Bir Koruma ve Eğitim Merkezi

mimarizm.com / 12 Ocak 2021
Su havzalarının korunmasına ve doğayla bütünleşik bir yaşam anlayışına sahip çıkmak üzere tasarlanan Columbia binası, tasarımı ve mimari programıyla ziyaretçilerine kapsamlı bir deneyim sunuyor.

Fotoğraflar: Jeremy Bittermann

Skylab Architecture, sürdürülebilir bir gelecek için ABD’nin Oregon eyaletinde faaliyet gösteren Çevre Hizmetleri bürosu bünyesinde işleyecek Columbia binasının tasarımını gerçekleştirdi. Çalışma alanları, ziyaretçi kabul alanı ve kamusal toplanma alanına ev sahipliği yapan bina, yaklaşık 1000 metrekarelik alanda atık su yönetim tesisini de barındırıyor. Çevresel eğitim programları aracığıyla kapsamlı bir deneyim sunan yapının tasarımında sürdürülebilir peyzaj alanlarıyla bütünleşme fikri de öne çıkıyor.

Portland yerleşiminde bulunan tek katlı yapı, yedi pilili yerinde döküm beton çatı formu altında şekilleniyor. Bu geometri, yeşil çatı üzerinde yağmur suyunu toplamak ve pervazlar aracılığıyla Columbia nehrine giden görünür bir toplama sistemine yönlendirmek üzere titiz hesaplamalar sonucu elde edildi. Proje, tek bir kampüs alanında üç ayrı hedefi gerçekleştiriyor: Canlı ve verimli bir çalışma alanı yaratmak, yağmur suyunu yerinde arıtmak ve bölgenin su havzası ve nehirlerinin sağlığı hakkında canlı bir tartışma başlatacak dinamik bir tasarım ortaya koymak.

Işınsal bir yerleşim planıyla su havzasına doğru açılan binanın merkezini, kuzey yönünde çevrelediği forum alanı oluşturuyor. Kısmen kapalı ve korunaklı bu alan, yansımalı cam yüzeyler aracılığıyla yapıyla da bütünleşiyor. Cephede ikinci bir katman olarak cam yüzeyleri saran dişli perde duvar da iç mekanların doğal olarak havalandırılmasını sağlayarak duyarlı ve enerji etkin bir çözüm sunuyor. 

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :