Cengiz Bektaş ile Mimari Üretimleri Üzerine Söyleşiler Yayına Açıldı

mimarizm.com / 15 Haziran 2020
Cengiz Bektaş'ın 1980 öncesi ve sonrası üretimini okuma imkânı sağlayan, fotoğraf ve çizimlerle yapıları ve mimariye yaklaşımını kapsamlı şekilde örneklendiren söyleşiler, SALT tarafından erişime sunuldu.

İçerik Metni:

60 yıl boyunca kendi deyişiyle "ozan-mimar-yazar" ya da "yüksek mühendis-mimar" olarak üretim yapan Cengiz Bektaş (26.11.1934-20.03.2020), SALT Araştırma ve Programlar'dan Tuğçe Kaplan'ın sorularını cevaplıyor. Ekim 2019'dan Şubat 2020'ye uzanan, beş buluşmalık bu uzun sohbette, Bektaş'ın mimari projelerinden seçili bir kısmı, arşivcinin merak duygusuyla yeniden ele alınıyor. Mimarın pratiği, SALT Araştırma'daki arşivi üzerinden irdelenirken belgeler yeni yorumlamalara açılıyor. SALT'ın Haziran 2020'de PDF formatında erişime sunduğu yayın, Bektaş'ın 1980 öncesi ve sonrası üretimini karşılıklı okuma imkânı sağlarken nice coğrafyadan fotoğraf ve çizimlerle gerek yapıları gerekse mimariye yaklaşımını kapsamlı şekilde örneklendiriyor.

Konut, sanayi, ticari, turizm ve kamu yapılarıyla çevre düzenlemeleri gibi birçok mimari projesi bulunan Bektaş, şiir ve deneme türlerinde eserler ile eğitim ve araştırmaya yönelik yazılar kaleme aldı; mimari çalışmalarıyla kitap, makale ve söyleşilere konu oldu. Sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, edebiyat disiplinlerinin mimarlıkla kesiştiği bir söylem alanı oluşturdu. Anadoluluk ve hümanizmin yanı sıra Osmanlı öncesi tarihleri gözeten üretimler gerçekleştirdi. Bektaş'ın, çalışmaları Kalebodur tarafından desteklenen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi bünyesinde incelemeye açılan; proje, çizim ve yazışmaların yanı sıra Mavi Yolculuk harita ve defterleri ile yurt içi ve yurt dışından muhtelif fotoğrafı içeren arşivi SALT'ın web sitesinden incelenebilir.

Cengiz Bektaş ile Mimari Üretimleri Üzerine Söyleşi'ye erişmek için tıklayın

*

Araştırma ve söyleşi: Tuğçe Kaplan (SALT)
Editör: Kübra Yeter
Tasarım: Project Projects
Uygulama: Özgür Şahin (SALT)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :