Carcas Mimarlık'a Arter Projesi ile IDA’dan İki Ödül

mimarizm.com / 03 Haziran 2024
İnsan merkezli tasarım ilkeleri ön planda tutularak International Design Awards kapsamında "Silver" derecesiyle iki farklı ödüle değer görülen Arter projesinin iç mekan tasarımı Carcas Mimarlık'a ait.

Fotoğraflar: Altkat Photography 

İç Mimar Merve Erker ve İç Mimar Serdar Gökhan ortaklığında çalışmalarını sürdüren Carcas Mimarlık, “Arter: Yatağan Termik Santrali Yeni Kontrol Odası Katı Projesi” ile IDA (International Design Awards) kapsamında “Endüstriyel İç Mekan Tasarımı” ve “Ofis İç Mekan Tasarımı” kategorilerinde “Silver” ödülüne layık görüldü. Bu yıl 17’incisi düzenlenen, mimari, iç mimari, moda, grafik ve ürün tasarımı alanlarında pek çok farklı ülkeden tasarımın yarıştığı Amerika merkezli IDA ödülleri, Oslo’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. 

Merve Erker, Carcas Mimarlık

Konum: Yatağan, Muğla'da konumlanan Arter, endüstriyel tesislere yönelik dönüşümün öncülüğünü üstlenerek, sektörü insan odaklı tasarımın önemini yeniden değerlendirmeye teşvik etmek; güvenli, üretken ve verimli operasyona yönelik potansiyel konusunda farkındalık geliştirmek hedefiyle tasarlanmıştır. Tesisin sisteminin ve operasyonunun uzaktan izlenip, 7/24 yönetildiği kontrol odasının yer aldığı, içten dışa doğru projelendirilen yeni kat, iş istasyonlarından başlayarak kullanıcıların programatik, işlevsel ve ergonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmuştur. Bu sayede alan verimliliği optimize edilirken, mekâna dinamizm katan, benzersiz bir form ortaya çıkmıştır.

Ahşabın doğal tonları ve yumuşak renklerin yanı sıra, yansıtıcı ve iletken malzemeler kullanılarak dinamizmi teşvik eden uzun, koyu ve keskin kıvrımlar güçlü bir tasarım çizgisi yaratmıştır. Bölümler arasında renk farklılıkları oluşturularak ihtiyaç dışı etkileşimlerin önlenmesi hedeflenirken, operatörlerin dinlenmesi için ekranlar görüş alanlarının içinde kalacak şekilde konumlandırılmış, yüksek oturumlu, yüksek masaların bulunduğu bir dinlenme alanı tasarlanmıştır.

Proje kapsamında, standartlar doğrultusunda yapılan hesaplar sonucu direkt, endirekt ve sarkıt aydınlatmaların birlikteliğiyle, kaliteli ve eşit dağılımlı bir aydınlatma tasarımı sağlanmıştır.

 

 

*

Carcas Mimarlık hakkında

Carcas Mimarlık, mimari tasarım, iç mekân tasarımı ve mühendislik alanlarında hizmet vermek üzere 2019 yılında, İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Firma, ofis, perakende, konut, eğitim, fuar vb. farklı alanlara yönelik projeleri hayata geçirmektedir. Tasarımı bir keşif süreci olarak gören Carcas Mimarlık, daha akıllı çözümlerle daha dayanıklı bir gelecek yaratmak hedefiyle ve gelişime katkıda bulunmak amacıyla tasarım çalışmalarını ve araştırmalarını sürdürmektedir.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :