ÇAP 2021-2022 Dönemi Katılımcıları Belirlendi

mimarizm.com / 14 Nisan 2021
İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın Nisan ayında başlayacak ve altı ay sürecek 2021-2022 dönemi katılımcıları belli oldu.

İstanbul Bienali, sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşan İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nı (ÇAP) 2018'den bu yana düzenliyor. Programın üçüncü dönemi, açık çağrıyla belirlenen 15 sanatçının katılımıyla, nisan ayında başlıyor.

Programa yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilen katılımcılar, danışma grubu üyeleri Volkan Aslan, Ayşe Draz, Kevser Güler, Ayşin Zoe Güneş, Ferhat Özgür, Bige Örer ve Zeyno Pekünlü tarafından belirlendi. 3 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleşen başvuru döneminin ardından kısa listeye giren katılımcı adaylarıyla 17 Mart’ta birebir görüşmeler yapıldı. Değerlendirme süreci sonucunda ÇAP'ın Nisan 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek üçüncü döneminin katılımcıları Arek Qadrra, Ari P. Büyüktaş, Aslı Uludağ, Aylime Aslı Demir, Beyza Dilem Topdal, Ceren Karaburçak, Damla Yalçın, Derya Yıldız, Didem Erbaş, İlyas Odman, İrem Tok, Kadir Kayserilioğlu, Nursev Irmak Demirbaş & Zuhal Güreli, Özgül Kahraman, Seher Uysal ve Suzi Asa oldu.

ÇAP, İstanbul Bienali’nin 1987’den bu yana düzenlediği sergiler, sergi dışı etkinlikler ve programlarla Türkiye’den ve uluslararası arenadan sanatçılar ve sanat profesyonelleri için bir buluşma ve karşılaşma sahası yaratma tecrübesinden yola çıkarak genç sanatçı ve araştırmacılar için 2018’de başlattığı bir programdır. Sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşur. Program, farklı disiplinlerden katılımcıların sanat alanında, eleştirel bir atmosferde, derinlikli araştırma ve üretim yapmalarına yardımcı olarak teknik ve fikirsel destek sağlar.

ÇAP, katılımcıların çalışmalarını desteklemek üzere üretim için ihtiyaç duydukları zamana, mekâna, kaynaklara, imkânlara ve kişilere erişimlerini kolaylaştırıcı bir rol üstlenirken, aynı zamanda ortaya çıkabilecek beklenmedik buluşmalara, disiplinlerarası üretimlere, ortak çalışmalara ve yeni işbirliklerine zemin hazırlar. Bu süreç içinde katılımcıların temel metodolojilere aşina olmaları ve kendi çalışma alanlarından farklı üretim ve düşünce biçimleriyle etkileşime geçmeleri beklenir.

ÇAP'ın 2021-2022 dönemi, Avrupa Birliği Grant Scheme for Common Cultural Heritage Fonu desteğiyle ve BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :