Calling'20 Söyleşilerinde "Yer, Zaman ve Merak" Üzerine

mimarizm.com / 01 Haziran 2020
Calling'20 Söyleşi serisinin sekizinci bölümüne ”Yer, Zaman ve Merak” başlığı altında Mimar ve Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay ve Mimar Bünyamin Atan konuk oldular.

Kriz ortamında tasarımcının rolünü tekrar sorgularken, sosyal izolasyon sürecinde tasarım disiplininin çalışma biçimleri, eğitim sistemi ve iletişim süreçleri gibi farklı boyutlarıyla ele alarak oluşan refleksler ve önerilen uygulamalara dair bilgi paylaşımını hedefleyen Calling’20 farklı deneyime sahip konukların katılımıyla canlı yayınlarına devam ediyor.

21 Mayıs günü Anylab kurucusu Nurgül Yardım ve Yapı Medya İletişim Etkinlikler ve İletişim Yöneticisi Nurullah Kaya moderatörlüğünde yayınlanan söyleşinin konukları; Mimar ve Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay ve Mimar Bünyamin Atan’dı. Konuşmacıların üretimlerinin ortak motivasyonu olan “yer” ve “yere bağlılık” kavramları üzerinden tanışma hikayeleri, ortak üretimleri, usta-çırak ilişkisi ötesinde yeni mesleki öğrenme biçimleri, mimari konum üzerine uzlaşılar ve çelişkilere dair görüşlerine yer verildi. “Yer, Zaman ve Merak” başlığı altında gerçekleşen söyleşiden notlar:

(.....)

İçinde bulunduğumuz süreçte kentlere dair farkındalığımız arttı. Bünyamin Mardin’de, Aslı Hocam siz Bodrum'dasınız, bu dönemi nasıl deneyimliyorsunuz?

Aslı Özbay: Ben kendimi kentten kurtaralı uzun zaman oldu. Bu salgına, büyük bir şans eseri, iş dolayısıyla geldiğim Bodrum’da yakalandım. Ailem zaten 12 yıldır Bodrum’da yaşıyor. Burada yakalanmasaydım da dönüp dolaşacağım yer yine burası olacaktı. Ben arkadaşlarımı çok fazla tetiklememek için yaşadığım yerin ne kadar şahane olduğuna dair pek paylaşım yapmıyorum ama cennette yaşıyorum sayılabilir, buranın konforunu yaşıyorum. Kent, yapılaşma, mimarlık olmak üzere birçok şeyin, insanların daha derinlemesine düşünmesine elverişli bir dönem geçiriyoruz. 

Bünyamin Atan: 15 Mart gibi geldim Mardin’e. Buranın sakinliği ve dinginliği ile bu süreci atlamaktan benim için çok büyük bir şans. Üretimim kalite anlamında azaldı, odaklanma problemi yaşadığımı hissediyorum ancak İstanbul’un yol, trafik meselesinin yanında durum eşitleniyor gibi hissediyorum.

(.....)

Aslı Özbay’ın katıldığı bir söyleşide Bünyamin Atan’ın söz almasıyla başlayan tanışıklık, bir seneye yakın zamandır birlikte üretmeleriyle devam ediyor. Atan ve Özbay’ın bahsettikleri güncel projeler arasında konsept çalışması bitmiş ve uygulama aşamasına geçecek yeni Hasankeyf’te bir müze park projesi bulunuyor. Ayrıca Aslı Özbay, Han Tümertekin ve Zehra Uçar ile birlikte Kapadokya’da yaptıkları çok büyük bir projenin başlangıç aşamasında olduğunu da paylaştı. 

Söyleşinin tamamını izlemek için tıklayın. Tüm Calling’20 söyleşilerine www.youtube.com/mimarizm adresinden ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :