"Büyük Zaferin 100. Yılını Kutluyoruz"

mimarizm.com / 29 Ağustos 2022
TMMOB Mimarlar Odası, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladığı bir basın açıklaması yayınladı.

TMMOB Mimarlar Odası; bağımsız, eşitlikçi ve özgürlükçü Cumhuriyet mücadelesinin yükseltilmesinin tarihsel sorumluluğu olduğu bilinciyle, bütün meslektaşlarının ve yurttaşların 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; egemenliğin kayıtsız şartsız ulusun olduğu anlayışı ile sürdürülen bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde kazanılan Büyük Zaferin 100.Yıldönümünü; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işlevsizleştirildiği, Cumhuriyet devimlerinin, hukukun ve demokratik kazanımların ortadan kaldırıldığı, uygarlaşma karşıtı, baskıcı ve otoriter rejim koşullarında karşılamaktayız.

Yapılı, doğal ve tarihi çevrede yaşanan tahribat; meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin özerk ve demokratik yapılarına müdahaleler; insan hak ve özgürlüklerine getirilen kısıtlamalar, baskı ve şiddet yükselmektedir. Sanata ve sanatçılara karşı itibarsızlaştırma kampanyaları yürütülmekte, akademisyenler ve meslek mensupları baskı altına alınmakta; tüm bu hukuksuz girişimler soruşturma, ihraç ve gözaltı gibi yöntemlerle devam etmektedir.

Siyasi iktidar; Gezi Parkı ile başlayan ve eşitlik, demokrasi, insan onuruna yakışır bir yaşam hakkı talepleriyle büyüyen mücadeleyi yeniden hedef almıştır. Hukuksuz açılan davalarda verilen beraat kararları evrensel hukuk normlarına ve yerleşik yargı usullerine aykırı biçimde bozulmuş; meslek odalarının temsilcileri hapis cezası verilerek tutuklanmıştır.

Cumhuriyet devrimi ve genç Türkiye’nin modernleşme sürecinin simgesi ve yansıması olan özgün mimarlık mirası; doğal, tarihi ve kültürel miras; taşıdıkları doğal ve kültürel değerlerle birlikte yıkılarak yok edilmektedir.

Mimarlar Odası olarak; laik demokratik parlamenter sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yeniden işler hale getirilmesi, bağımsız, eşitlikçi ve özgürlükçü Cumhuriyet mücadelesinin yükseltilmesinin tarihsel sorumluluğumuz olduğu bilinciyle; meslektaşlarımızın ve bütün yurttaşlarımızın “30 Ağustos Zafer Bayramı”nı kutluyoruz."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :