Bizans Dönemine Ait 500’den Fazla Buluntu Restore Ediliyor

mimarizm.com / 11 Ocak 2018
İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından Asya yakasındaki kazılarda çıkarılan Bizans dönemine ait 548 sanat eseri, Bank of America Merrill Lynch’in Sanatı Destekleme Programı çerçevesinde  onarılarak  koruma altına alınacak. MS 4. ile 15. yüzyıla ait eserlerin onarım çalışmasının 2018’in Nisan ayında tamamlanması planlanıyor. 

Damatrys Sarayı kazısından çıkarıan 'opus sectile' taban döşemesi parçaları, MS 6. yy


İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin yürüttüğü, Koç Üniversitesi araştırma merkezleri ANAMED ve GABAM'ın destek verdiği ve Bank of America Merrill Lynch’in Sanatı Destekleme Programı kapsamında onarılan eserler, Türkiye’deki en önemli kültür kurumlarından biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde teşhire hazır hale getirilecek.

Onarılan eserler ayrıca, Ağustos 2018’de yayınlanması planlanan, hem bu koruma projesini hem de İstanbul’un Anadolu yakasının geç Roma ve Bizans dönemlerini anlatan bir kitaba konu olacak.

Damatrys Sarayı kazısında bulunan Orta Geç Bizans Dönemi'ne tarihlenen musluk

Bank of America Merrill Lynch Türkiye Ülke Müdürü Banu Başar, konu hakkında şöyle konuştu: “Dünya çapındaki Sanatı Destekleme Programı’mızla bir yandan sanat eserlerini korurken, toplumların kültür zenginliğine ve eğitimlerine de katkıda bulunmayı hedefliyoruz. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin kazılarında ortaya çıkan bu eserlerin, İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliğini gelecek kuşaklara aktarmamıza yardım edeceğini düşünüyoruz. Bu projeye yaptığımız katkının Türkiye’deki diğer arkeolojik çalışmaları teşvik edeceğini umuyoruz.”

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Direktörü Zeynep Kızıltan ise şunları ifade etti: “Uluslararası ve kurumlararası boyutta böyle bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bank of America Merrill Lynch’in desteği için minnettarız. Bu öncü çalışmanın parçası olmak kurumumuz açısından büyük değer ve önem arz ediyor.”

Kartal Dragos kazısında bulunan damgalı tuğla, MS 5.-6. yy

Kartal Dragos kazısından çıkarılan süslemeli sütun kaidesi

Program kapsamında korunmaya alan eserler

Bank of America Merrill Lynch’in Sanatı Destekleme Programı, dünya çapında kâr amacı gütmeyen müzelere, kültürel ve tarihi önem arz eden ve bozularak kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan eserlerin korunması için bağışta bulunuyor. Proje çerçevesinde korumaya alınan eserler arasında, ülkelerin kültürel mirası kapsamı içinde bulunan çalışmalar da yer alıyor. Banka 2010’dan bu yana 30 ülkedeki müzelere bağışta bulunarak, 120’den fazla koruma projesine destek verdi.

Programı kapsamında geçtiğimiz yıl, Osman Hamdi Bey’in Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde bulunan altı tablosu üzerinde restorasyon ve araştırma çalışmaları yürütüldü. Önceki yıllarda ise İstanbul Rezan Has Müzesi’nde yer alan MÖ 9. ile 7. yüzyıllara ait Urartu Mücevherleri Koleksiyonu ile İstanbul’daki Türk İslam Eserleri Müzesi bünyesinde yer alan Emevi döneminden kalan 8. yüzyıla ait bir Kur’an’ın restorasyonu gerçekleştirilmişti.

Restorasyonuna katkıda bulunulan eserlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :