'Bitmeyen Kilise'nin Tamamlanmasına Az Kaldı

Gizem Şahin / 08 Şubat 2016
Yaklaşık 130 yıldır yapımı süren Barselona'daki ünlü kilise Sagrada Familia'nın Gaudi'nin 100. ölüm yıldönümü olacak 2026 yılında tamamlanması öngörülüyor.

The Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família, kısaca bilinen ismiyle Sagrada Família'nın (Kutsal Aile) 1882 yılından bu yana inşası sürüyor. Kilisenin Youtube kanalı aracılığıyla paylaştığı videoda ise 6 yeni kuleyle birlikte tamamlandığında geleceği son hali görülüyor.

Gaudi kilisenin tasarımı üzerinde çalışmaya, ilk seçilen mimarın kilisenin bağışçılarıyla anlaşamaması sebebiyle projeden çekilmesinden sonra, 1883 yılında başlamış. Yıllar boyunca kendini yoğun bir şekilde kilisenin tasarımına adayan Gaudi, 1925 yılında projenin daha iyi takibini yapabilmek için inşaat alanında yaşamaya başlamış. 1926'da öldüğünde ise kilisenin ancak dörtte biri tamamlanabilmiş.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde İspanya İç Savaşı, inşaatın bağışlarla sürdürülmesi ve el işçiliği ile üretilen parçalar sebebiyle oldukça yavaş ilerleyen yapım süreci, son dönemdeki teknolojik gelişmelerle hızlanmış durumda. Kilisenin bazı parçaları artık CNC makinaları ve 3 boyutlu yazıcılarla üretiliyor.

Bakire Meryem'i, İsa'yı ve İncil'i yazanlardan her birini temsil edecek 6 kulenin yanında kilisenin 'Glory Façade' olarak adlandırılan cephesinin çalışmaları da devam ediyor.

2010 yılında iç mekanın büyük ölçüde tamamlanmasının ardından Papa XVI. Benedict tarafından ibadet mekanı olarak kutsanan Sagrada Familia, tamamlandığında dünyanın en yüksek kilisesi olacak.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :