Bilgi'li Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Eğitim Dönemine YEM'de Başladı

mimarizm.com / 15 Eylül 2015

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin yeni öğrencileri, 2015-2016 eğitim yılına Yapı-Endüstri Merkezi'nde aldıkları dersle başladı.

Program, YEM Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen'in açılış konuşmasıyla başladı. Yapı-Endüstri Merkezi'ne ve mimarlık ortamıyla kurduğu ilişkinin önemine değinen Gülşen daha sonra sözü İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Uğur Tanyeli'ye bıraktı.

Uğur Tanyeli ise bir açılış dersi niteliğindeki konuşmasını 'mimarlık ve tasarımda sınıraşımı ve rol çoğullaşması' odağında gerçekleştirdi. Tanyeli, tasarım disiplinleri arasında sınırın artık aşındığını, aşılabilir olduğunu söyleyerek üniversite eğitimi sonrasındaki rollerin de mezun olunan dalın adından ibaret olmadığını belirtti. Bu durumun herkesin her işi yapabileceği anlamına gelmediğini de vurgulayan Uğur Tanyeli, tasarım disiplinleri arasındaki sınırları görünmez kılan çalışmalardan örneklerle sunumunu tamamladı.

Tanyeli'nin konuşmasından sonra söz alan Mimarlık Bölüm Başkanı Şebnem Yalınay Çinici ise ilk sınıf derslerinin tüm öğrenciler tarafından ortak alınmasının önemine değinerek bu durumun öğrencileri farklı disiplinlerden kişilerle ortak üretimler yapmaya teşvik ettiğini belirtti. 'Computation Based Basic Design' dersinin içeriğinden, nasıl işleneceğinden bahseden Şebnem Yalınay Çinici daha sonra kürsüyü dersin yürütücülerine bıraktı.

Dönemin açılış dersi niteliğindeki panel, yürütücülerin dersin içeriğine yönelik konuşmaları sonrasında sona erdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :