Bauhaus Gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

mimarizm.com / 10 Şubat 2020
bauhaus imaginista projesi için üretilen dört filmden oluşan Bauhaus Gösterimleri 12 Şubat-25 Mart tarihleri arasında SALT Beyoğlu'nda izlenebilir.

The Otolith Group’un izniyle O Horizon [O Uzak Ufuk] (2018) filminden bir kare 

Wendelien van Oldenborgh’un izniyle Two Stones [İki Taş] (2019) filminden bir kare

Bauhaus okulunun 100. kuruluş yıl dönümüne özel olarak hazırlanan ve dört bölümlü bir sergiyi de kapsayan uluslararası araştırma projesi bauhaus imaginista, SALT Beyoğlu’nda Moving Away [Uzaklarda] bölümüyle sunuluyor. Yeni bir tasarım anlayışına öncülük eden fikirlerin çeşitli ülkelerdeki uyarlamalarının incelendiği bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul sergisine, 12 Şubat-25 Mart tarihlerinde Açık Sinema’da gerçekleştirilecek bir gösterim programı eşlik ediyor.

Bauhaus Gösterimleri, Marion von Osten ve Grant Watson’ın küratörlüğünü yaptığı bauhaus imaginista projesi için 2018-2019’da üretilmiş dört filmden oluşuyor.

Sanatçı Wendelien van Oldenborgh’un Two Stones [İki Taş] (2019) filmi, 1930’ların başında Sovyetler Birliği’nde yaşamış, 1950’lerde Hollanda’da toplum hayatının değişiminde etkili olmuş iki kadının; Bauhaus mezunu Alman mimar Lotte Stam-Beese ile Britanya Guyanası doğumlu yazar ve eşit haklar aktivisti Hermina Huiswoud’un çalışmalarını komünist idealler bağlamında irdeliyor.

Sanatçı Kader Attia’nın “kolonileştirilmiş bedenleri” sorguladığı üçlemesinin ilk filmi The Body’s Legacies, Part 1: The Objects [Beden Mirasları, Bölüm 1: Objeler] (2018), koloni güçleri ya da misyonerler tarafından Batı’ya götürülen ve “etnolojik” olarak sınıflandırılan objelere odaklanıyor.

Kader Attia’nın izniyle The Body’s Legacies, Part 1: The Objects [Beden Mirasları, Bölüm 1: Objeler] (2018) filminden bir kare

The Otolith Group sanatçı kolektifinin Rubin Museum desteğiyle ürettiği O Horizon [O Uzak Ufuk] (2018), Nobel ödüllü yazar Rabindranath Tagore’nin Hindistan’ın Batı Bengal bölgesinde kurduğu Visva-Bharati okulu ile çevresiyle bütünleşik eğitim ve sanat yaklaşımını konu alıyor.

Mimar ve mimarlık tarihçisi Zvi Efrat’ın 2019 yapımı Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa [Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler] filmiyse, Nijerya’daki Ife Üniversitesi’nin (bugün Obafemi Awolowo Üniversitesi) Bauhaus mezunu İsrailli mimar Arieh Sharon’un yönetimindeki bir ekip tarafından yapılan tasarımını ayrıntılandırıyor.

Zvi Efrat’ın izniyle Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa [Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler] (2019) filminden bir kare

Herkesin katılımına açık Bauhaus Gösterimleri ücretsizdir. Filmler orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul sergisi, 3 Nisan’a kadar SALT Beyoğlu’nda görülebilir.

 

*

Program

12 Şubat Çarşamba, 19.00 - 4 Mart Çarşamba, 19.00
Gösterim: Two Stones [İki Taş], 2019

19 Şubat Çarşamba, 19.00 - 18 Mart Çarşamba, 19.00
Gösterim: The Body’s Legacies, Part 1: The Objects [Beden Mirasları, Bölüm 1: Objeler], 2018

26 Şubat Çarşamba, 19.00 - 25 Mart Çarşamba, 19.00
Gösterim: O Horizon [O Uzak Ufuk], 2018

11 Mart Çarşamba, 19.00
Gösterim: Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa [Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler], 2019

Konuşma: Zvi Efrat (filmin yönetmeni / mimar ve mimarlık tarihçisi)

 

Gösterimler hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :