Bambuyla Çevrili Bir Müze

mimarizm.com / 11 Şubat 2021
Kengo Kuma and Associates, Japonya’da tamamladığı Taketa Tarih ve Kültür Müzesi’ni bölgenin tarihi değerleri ile bağ kurulacak çok işlevli bir merkez olarak kurguladı.

Fotoğraflar: Kawasumi・Kobayashi Kenji Photograph Office

Ōita kentine bağlı Taketa yerleşimi, aslen 1185 yılında inşa edilmiş ve bugüne kalıntıları ulaşmış tarihi kalesiyle biliniyor. Dağ tepesinde bulunan kale, müze programının da odağında bulunuyor. Bir su kanalının kıyısına yerleşen müzede, kentin ünlü kalesinin tarihi hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra bölgenin tarihini ve kültürünü araştırma çalışmaları da sürdürülüyor. Ziyaretçiler de müzedeki turlarının ardından yakınlarda bulunan kale kalıntılarına tırmanmaya teşvik ediliyor.

Tasarımlarında ahşap kullanımıyla dikkat çeken Kengo Kuma and Associates (KKAA), bu projede de bu vurguyu yineliyor. Uzun bir çit gibi görünecek şekilde tasarlanan yapıda yalın beyaz duvarlar tercih edilmiş ve iç mekana da uzanan bambu bir kafes oluşturulmuş.

Müzede bir diğer vurgu da doğa tasvirleriyle tanınan Japon ressam Chikuden Tanomura'nın çalışmalarına yapılıyor. Müzenin arkasındaki yamaçta yer alan Tanomura'nın eski konutuna da tasarlanan kafes kaplı bir asansörle bağlanılıyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :