Aslı Mimarlık, “Tasarım Merkezi” Oldu

mimarizm.com / 17 Haziran 2021
Kurulduğu 2000 yılından bu yana sağlık, spor, tarihi eser, kentsel tasarım, karma kullanım ve konut kategorilerinde pek çok önemli projeyi hayata geçiren, Yücel Karaarslan, Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan ortaklığındaki Aslı Mimarlık, “Tasarım Merkezi” ünvanını almaya hak kazandı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılında uygulanmaya başlanan Tasarım Merkezleri teşviki, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artıracak, ekonomide katma değer yaratacak, ileri teknoloji içeren tasarım ve ürünler geliştirilmesini hedeflemektedir.

2021 yılı Şubat ayında Tasarım merkezi olarak kabul edilen Aslı Mimarlık; 2020 yılında ekiplerinin bir bölümünü Tasarım Merkezi çatısı altında birleştirdiklerini, ofis olarak tasarımlarını müşteri siparişi üzerine gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Tasarım Merkezi olmanın firmalarına sağlayacağı en önemli katkılardan birinin müşteri siparişi almadan, kendi belirledikleri konularda bağımsız tasarımlar yapmak olacağını belirtiyor. Aslı Mimarlık, aynı zamanda tasarım patenti alarak kendi ürünlerini geliştirmeyi ve hazırladıkları projelerde kendi tasarım ürünlerini kullanmayı hedefliyor.

Aslı Mimarlık, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere; Rusya, Özbekistan, Dubai, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Cezayir ve Libya'da kamu ve özel sektör için pek çok proje geliştirmiştir. 2018 yılında Aslı Mimarlık Bakü şubesi açılmıştır. Firma kuruluşundan bu yana, sağlık, spor, tarihi eser, kentsel tasarım, karma kullanım ve konut kategorilerinde pek çok önemli projeyi hayata geçirmiştir.

Büyük Çekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi, Azerbaycan Milli Tehlikesizlik Nazırlığı Hastanesi, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Kompleksi, İstanbul Beylikdüzü ve İstanbul Güngören Spor Kompleksleri, Kıbrıs Açılır Kapanır Olimpik Yüzme Havuzu, Ayasofya Müzesi & Camii iç mekan restorasyonu, Adam Miçkhiewich Müzesi restorasyon ve renovasyonu, Türkiye'nin ilk çelik kütüphanesi olan İstanbul Çeliktepe Halk Kütüphanesi, Kadıköy Meydanı Tören Alanı düzenlemesi, Hava Kuvvetleri 100.Yıl Heykeli ve Ziyaret Alanları, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Meydanı projeleri, Sinpaş Finans Şehir, Referans Kartal Towers, Referans Başakşehir, Referans Kordonboyu, Olimpa Park, Azerbaycan Keşle Yaşayış Kompleksi, Azerbaycan Yasamal Yaşayış Kompleksi, Taşkent Tryp By Wyndham Otel, Azerbaycan Dağ Oteli, Azerbaycan Gülbağhı Resort Oteli, Aslı Mimarlık tarafından hayata geçirilen projeler arasında başı çekmektedir.

Tüm tasarımlarını AR-GE çalışmaları ile temellendiren Aslı Mimarlık, özellikle uluslararası tasarım projelerinde yer aldığı ülkelerde Türk firmalarına liderlik etmektedir. Firma, tasarladığı projelerde Türk menşei ürünler kullanarak üretim ve hizmet sektörüne katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Özellikle, Aslı Mimarlık Tasarım Merkezi’nde hazırlanan tasarımlar ile ülkelerin ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirilerek, dünyanın farklı noktalarında, Türk üreticilerle birlikte yeni Pazar alanları yaratılmaktadır. Ulusal ve uluslararası iş birliktelikleri, akademik platformlardaki çalıştaylar, teknoloji kullanımı ve tasarım standart kalitesi anlayışı ile tasarım projeleri ürettiği tüm ülkelerde bilinirliği artan Aslı Mimarlık, kuruluşunun 20. yılında yeni bir kurumsal kimlik oluşturmuştur. İnsanlığın varoluşundan bu yana devam eden mimarlık kültürünün parçası olacak tasarımlar ortaya koymayı misyon edinmiş, tasarımları kadar değerleri ile de ön plana çıkma ilkesini benimsemiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :