Arşivden çıktı: Anıtkabir ve Mimarları

mimarizm.com / 10 Kasım 2021
SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynakların ele alındığı "Arşivden çıktı" videolarının ikincisinde, Cumhuriyet döneminin etkin mimar, tasarımcı ve sanatçılarının pratiklerine bir uygulama alanı sunmuş olan Anıtkabir ele alınıyor.

Anıtkabir_SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

SALT ve Kalebodur’un yedi yıla yayılan ortaklığı sayesinde SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl Arşivden çıktı videolarında ele alınıyor. Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin ikincisi olan Anıtkabir ve Mimarları” 10 Kasım 2021 tarihinde saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına giriyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Ankara Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınırken, 4 Kasım 1953_SALT Araştırma, Erkal Güngören Arşivi

Videoda, Cumhuriyet döneminin etkin mimar, tasarımcı ve sanatçılarının pratiklerine bir uygulama alanı sunmuş olan Anıtkabir, yapının 1944 ile 1953 yılları arasındaki inşa sürecinde ve gelişiminde rol oynamış İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri ve mimarlar Paul Bonatz, Nezih Eldem ve Kemali Söylemezoğlu’na ait belgeler ışığında ele alınıyor.

Anıtkabir’in iç mekânı_SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

Arşivden çıktı video serisi, Aralık’ta erken Cumhuriyet döneminin planlı mahalleleri konusuyla devam edecek. Videolar, saltonline.org'da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.

Anıtkabir’in iç mekânı_SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT, herkese açık dijital arşiviyle öğrenci, araştırmacı ve meraklılara kaynak sağlıyor. SALT Araştırma bünyesinde sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında derlenen belge sayısı on yılda 1.9 milyona ulaştı. saltresearch.org adresinde erişime sunulan içerik, Türkiye’den önemli mimar ve tasarımcıların mesleki arşivlerini de kapsıyor. Kalebodur’un desteğiyle SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve videodan oluşan 170 bin belgeyi bir araya getiriyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :