Archiprix Türkiye 'Belli Okullar' Önyargısını Kırdı

mimarizm.com / 19 Aralık 2016
Mimarlık Öğrencileri Bitirme Proje Yarışması "Archiprix Türkiye", 21. yılında 44 üniversiteden 256 proje başvurusu ile rekor katılıma imza attı. Proje sayısının çokluğu nedeniyle zorlu bir eleme sürecinden geçen jüri, farklı okullardan nitelikli projeler çıkmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Archiprix Türkiye 2016 ödül töreninin açılışında konuşan YEM Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen, dünyanın yedi farklı ülkesinde gerçekleştirilen ve Türkiye’de 1996’dan itibaren, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğinde düzenlenmeye başlayan Archiprix yarışması hakkında bilgi verdi.

Açılışın ardından ödül törenine geçildi ve 21’inci yılında 256 başvuru ile rekor katılım sağlanan yarışmanın kazananları açıklandı. Sonuçlar için tıklayın.

Ödüllerini YEM'de aldılar

Birinci Meriç Arslanoğlu'na ödülünü, YEM Genel Koordinatörü Gülçin İpek ile Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı Yönetim kurulu Başkanı Selim Vanlı; ikinci Cevdet Ege Çakır'a ödülünü, yarışmanın sponsoru Mono Electric firmasının Genel Müdürü Enver Katrancı; üçüncü Ege Acar'a ise ödülünü YEM İş Geliştirme ve Etkinlikler Direktörü Alım Erdemir verdi.

Meriç AslanoğluYarışmanın birincisi Meriç Aslanoğlu

Cevdet Ege Çakırİkincilik ödülüne değer görülen Cevdet Ege Çakır

Ege AcarYarışmanın üçüncüsü Ege Acar

Eşdeğer mansiyona değer görülen Engin Tayfun Bakış (Gediz Üniversitesi), Tibet Pekkıyıcı (Dokuz Eylül Üniversitesi) ve Gizem Değirmenci'ye (Özyeğin Üniversitesi) ödüllerini, jüri üyeleri Alexis Şanal ve Anas Mahli sundu. 

Jüri Özel Ödülü’nün sahibi Ezgi Nalcı’nın ödülünü, yurtdışında bulunması nedeniyle hocası Prof. Dr. Ayşe Şentürer, jüri üyesi Mehpare Evrenol’dan teslim aldı. 

Yedi aşamalı eleme süreci

Ödül törenini takiben gerçekleşen kolokyuma, jüri üyeleri Alexis Şanal, Anas Mahli, Mehpare Evrenol ve Sevince Bayrak konuşmacı olarak katıldı.

Bu sene toplam 44 üniversiteden 256 projenin başvurduğu Archiprix Türkiye Mimarlık Öğrencileri Bitirme Proje Yarışması’nın değerlendirme aşamasında, yoğun katılım nedeniyle zorlu bir hafta yaşadıklarını dile getiren Mehpare Evrenol, “Hepsinin ardındaki emeği bildiğimiz için projeleri elemekte zorlandık. Yedi aşamalı eleme sürecinin sonucunda ödüle değer 7 projeyi belirledik.” dedi. Çok farklı okullardan çok nitelikli projeler geldiğini söyleyen Evrenol, bunun belli okulları dikkate alan anlayışı kırmak adına sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Archiprix Türkiye 2016

"Türkiye’deki öğrencilerin ne kadar motive olduğunu görmek mutluluk verici" 

Türkiye’deki öğrencilerin ne kadar motive olduğunu ve yaptıkları projeleri paylaşmak için duydukları heyecanı görmenin mutluluk verici olduğunu ifade eden Alexis Şanal, yarışmanın aldığı kurumsal desteğin ne kadar değerli olduğunun altını çizdi. Archiprix Türkiye’nin, farklı okulların eğitim sistemi hakkında fikir verdiğini belirten Şanal, “Projelerin entelektüel anlamda içerikleri beni çok etkiledi. Öğrenciler profesyonel yaşamlarına güzel bir şekilde hazırlanıyorlar.” dedi. 

"Ödüllü projeler katılımın zenginliğini ve farklı olgunluk noktalarını yansıtıyor"

Okullar, ölçekler ve konular farklı olduğu için projeleri değerlendirmenin zor olduğunu yineleyen Sevince Bayrak, aynı durumu 500 projeyi inceledikleri MiMED 2016 jürisinde de yaşadıklarını ekledi. Öte yandan, bu kadar biriktiremeyen bir ülkede, bu projelerin her sene arşivlenmesinin çok değerli olduğunu ekledi. Bayrak, “Seçilen yedi proje kendi içinde tutarsız gibi gözükse de katılımın zenginliğini ve farklı olgunluk noktalarını yansıttığını düşünüyorum” dedi.  

Archiprix Türkiye 2016

"Archiprix Türkiye’nin ülkedeki mimarlık eğitimine ve pratiğine etkisi büyük"

Jüri üyelerinden 2015 birincisi Anas Mahli, Archiprix Türkiye’nin ülkedeki mimarlık eğitimine ve pratiğine etkide bulunan çok önemli bir yarışma olduğunu vurguladı. Mahli, bu seneki başvuruların, felsefi boyutu ağırlıklı çalışmalardan projeye dönüşmüş örneklere kadar çok büyük bir çeşitlilik sunduğuna değindi. 

Jüri daha sonra, ödül grubunda yer alan projelere ilişkin görüşlerini paylaştı. Birinciliğe değer bulunan “Strawberry Effect” adlı projenin, oybirliği ile seçilen tek proje olduğunu söyleyen Mehpare Evrenol, fütüristik bir konsept olmasına rağmen, içeriği derin ve detaylara inilmiş bir çalışma olduğunu belirtti. İkinci ve üçüncü projelerin de güçlü ve sözü olan çalışmalar olduğunu ekledi. 

İkinci seçilen "Repetitive Flow" projesine dikkat çeken Alexis Şanal, çok deneysel gibi gözükse de projenin, ele aldığı soruna cesur bir şekilde yanıt verdiğini belirtti. Mansiyon ödüllerinin de heyecan verici projeler olduğunu söyleyen Şanal, özellikle "Educating With Green" ve "Kitap-Hane ve Kitap Odaklı Sanatsal Üretim" adlı projelerin, bitirme projesinde mükemmelliğin örnekleri olduğuna işaret etti. 

Anas Mahli, ikinci seçilen "Repetitive Flow"un deneysel kesitlerin çoklu işlevselliğini güzel bir şekilde gösterdiğini belirtti. Üçüncülüğe değer görülen "House Of Possibilities"in de bir sosyal merkezin üst katına cezaevi yerleştirerek, toplumsal bir sorunu mimari alana taşıdığına dikkat çekti. Toplumun gerçek sorunlarını ele aldığı için projenin çok asil bir duruşunun olduğunu söyledi. 

Ödül töreni, proje sergisi açılışı ile sona erdi. 

Yarışma tutanağı için tıklayın.

Archiprix Türkiye 2016


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :