Akıllı Şehirler İçin Siber Güvenlik Çözümleri

mimarizm.com / 04 Şubat 2016
Securing Smart Cities, akıllı şehirlerin mevcut ve gelecekteki siber güvenlik sorunlarını çözmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir girişim. Bu oluşum, Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı'nın akıllı şehirlerde toplu taşıma siber güvenliği hakkındaki iki önemli çalışmasına da katkıda bulundu.

Securing Smart Cities, dünyanın her yerinden şirketler, kamu ve medya kuruluşları, kar amacı gütmeyen girişimler ve kişilerin işbirliğiyle akıllı şehirlerin mevcut ve gelecekteki siber güvenlik sorunlarını çözmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir girişim. Girişim dünyanın öncü IT Güvenliği şirketlerinin yanı sıra çeşitli bağımsız uzmanlar tarafından başlatılmıştı.

“Akıllı Toplu Taşıma Siber Güvenliği ve Dayanıklılığı; Uygulamalar ve Tavsiyeler” başlıklı ilk çalışma, akıllı şehirler bağlamında Akıllı Toplu Taşıma için kritik öneme sahip varlıkların korunmasına odaklanıyor. Çalışmada ele alınan varlıklar metro, otobüs, hafif raylı sistem ve akıllı şehirlerde bulunan diğer toplu taşıma modlarını içeriyor. Çalışmada bu kritik varlıklar iş ve toplum bakış açısından anlatılıyor ve toplu taşımanın dayanıklılığını arttırmak amacıyla siber tehditlere karşı en iyi güvenlik uygulamalarının altı çiziliyor.

“Akıllı Şehirlerde Ulaşım Sektörünün Mimari Modeli” başlıklı ikinci çalışmada akıllı şehirlerde ulaşım sektörünün mimari modeli çiziliyor ve toplu taşıma operatörleri için pratik rehberlik sağlayan siber güvenlik uygulamaları hakkında bilgi veriliyor. Gelişmiş ve akıllı bir toplu taşıma sistemi, modern ve rahat bir şehir için olmazsa olmazlar arasında, akıllı şehir konseptinin köşe taşlarından biri. Ancak herhangi bir akıllı toplu taşıma sisteminde büyük ölçüde ağ haberleşmesi ve IT'den faydalanılıyor ve bu da sistemi ve şehri siber saldırıların potansiyel bir hedefi haline getiriyor. Bu nedenle siber güvenliğin her akıllı ulaşım projesinin önemli bir parçası olması kritik öneme sahip.

Kaspersky Lab Güvenlik Hizmetleri yöneticisi Sergey Gordeychik, “Akıllı Şehirler çalışmasında her açıdan tamamen bağlantılı bir modern şehir ele alınıyor. Ancak şehrin enerji, telekomünikasyon ve kamu güvenliği sistemleri ile nasıl etkileşim kurduğu dikkate alınmadan toplu taşımanın siber tehditlere karşı korunması imkansızdır. Bu sistemlerden herhangi birindeki tek bir zayıflık, diğer sistemlere sızmak için fırsat arayan saldırganlar için bir sıçrama tahtası olabilir. Saldırgan böylece çok sayıda soruna yol açarak şehir hayatının her alanını olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve ciddi ekonomik ve sosyal zararlar verebilir. Toplu taşıma ve raylı sistemlerde siber güvenlik alanındaki uzmanlığımızı ENISA ve çalışma grubu ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyduk. Yasa koyucular, donanım ve yazılım tedarikçileri, toplu taşıma operatörleri ve güvenlik kurumları arasındaki işbirliğinin, modern bir şehrin toplu taşıma sistemleri için gerçekten güvenilir ve korunan bir ortam yaratmanın tek yolu olduğunu düşünüyoruz,” diyor.

Her iki çalışmayı detaylı incelemek için, 

 • Cyber Security and Resilience of Intelligent Public Transport. Good practices and recommendations

Architecture model of the transport sector in Smart Cities 

Girişim hakkında daha fazla bilgi almak için, securingsmartcities.org


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :