Ai Weiwei'den Sıra Dışı Lego Sergisi

mimarizm.com / 11 Temmuz 2017
Sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, legolardan oluşan ‘Trace’ (İz) isimli sergisini açtı. Siyasi mahkûmlar ve aktivistlerin portrelerinin bulunduğu sergide toplam 1.2 milyon lego parçası kullanıldı.

fotoğraf: Jan Stürmann

Yaklaşık iki yıl önce, kendisine toplu satış yapmadığı için sansürle suçladığı Lego firmasıyla gündeme gelen sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, “Trace” (İz) isimli sergisini açtı.

“Ürünlerinin siyasi amaçla kullanılmasına izin veremeyecekleri” gerekçesiyle olumsuz dönüş yapan firma, sanatseverlerin tepkisiyle karşılaşmış ve #legosforweiwei etiketi ile sosyal medya üzerinden Weiwei’ye lego yardımı çağrısı yapılmıştı.

28 Haziran’da Washington’daki Hirshhorn Müzesi'nde açılan “Trace” adlı sergide, sanatçının Uluslararası Af Örgütü ve diğer insan hakları örgütlerinden aldığı bilginin yanı sıra, bağımsız bir araştırma ile derlediği 176 portre yer alıyor.

Cumhuriyetin haberine göre, siyasi mahkûmlar ve aktivistlerin portrelerinin bulunduğu ve yıl sonuna kadar ziyarete açık olan sergide kullanılan lego parçalarının sayısı ise 1.2 milyon.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :