Ağaç Gölgesinde Bangkok Apple Store

mimarizm.com / 31 Ağustos 2020
Foster&Partners iş ortaklarıyla geliştirilen Apple'ın Bangkok'taki yeni mağazası, firmanın tamamen camdan yapılmış ilk tasarımı.

© bear and terry

Apple, Tayland'daki ikinci mağazasının ilk fotoğraflarını paylaştı. Bangkok'un ünlü bölgelerinden Ratchaprasong'un kalbinde yer alan "Apple Central World" hareketli şehir içinde tamamen yeni ve erişilebilir bir varış noktası niteliğinde. Teknoloji şirketinin önceki mağazalarının çoğunda olduğu gibi, tasarım Foster&Partners iş ortaklarıyla birlikte geliştirildi.

© apple

Konsollu bir "ağaç gölgelik" çatısının altına yerleştirilen mağaza Apple için tamamen camdan yapılmış ilk tasarım. Mekanın iki katı, bir ahşap çekirdek etrafını saran spiral bir merdiven ve ayna cilalı paslanmaz çelikten kaplanmış silindirik bir asansörle birbirine bağlanıyor. Ziyaretçiler, şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Central World içinde konumlanan mağazaraya Bangkok'un hava treninden doğrudan bağlantı sağlayan zeminden veya üst kattan ulaşabiliyor.

© apple

Ahşap kaplı merkezi destek 1.461 meşe profilinden oluşuyor. Lamellere bölünen ve stabilite için bir ladin göbeğine yapıştırılan meşe kerestelerinin üzerinde özenle hazırlanmış kenar detayları havanın emici bir akustik destek tabakası ile merkezi yapıdan çıkarılmasına olanak tanıyor.

© apple

Mağaza, forum, toplantı odası ve bağımsız ekranlar gibi Apple’ın en yeni özelliklerinin çoğunu içeriyor. Bir video duvarının etrafında toplanan forum oturumlara ev sahipliği yaparken, müşteriler bağımsız ekranlarda ürünleri ve aksesuarları keşfedebiliyor. Toplantı odaları, girişimcilere, geliştiricilere ve yerel işletme sahiplerine Apple ekibinden kişisel destek almak için özel bir alan sağlıyor. Yapının dışında bulunan banklar ve büyük ağaçlar açık bir plaza oluşturarak ziyaretçilerin toplanabileceği bir alan sunuyor.

© apple

© apple

© bear and terry

© bear and terry

© bear and terry

Vaziyet Planı, © foster + partners

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :