3. Havalimanının Çatı Montajı Başladı

mimarizm.com / 08 Ocak 2016
İstanbul'un yeni havalimanında inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor. Yaklaşık 11 bin işçinin çalıştığı üçüncü havalimanında çatı montajının ilk bölümüne başlandı. Uzay Kafes modelinde tasarlanan çatı montajının ilk yerleştirme çalışmalarını İGA paylaştı.

Bittiğinde dünyanın ‘sıfırdan yapılan’ en büyük havalimanı unvanına sahip olacak İstanbul'un yeni havalimanının terminal binasına yönelik çalışmalar son hızla devam ediyor. Terminal binası iskelesi (pier) çatısı hariç 145 bin metrekare alana sahip iskele bölümü uzay kafes çatı alanı olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda 5 bin metrekarelik alana çatı montajı yapılacak. Devam eden çatı montajının yaklaşık bin metrekaresinin tamamlandığı açıklandı.

İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, çatının proje açısından önemli bir adım olduğunu belirtti. Akçayoğlu konuya ilişkin şunları söyledi: “İstanbul 3. Havalimanı terminal iskesi çatı modülünün yerleştirilmesi projemiz için önemli bir eşik. Yerli üreticilerin ve mühendislerinin katkısı ile gerçekleştirilen bu çatı montajında olduğu gibi İstanbul 3. Havalimanı inşaatının tüm diğer aşamaları son derece hızlı ve başarılı bir şekilde yürütülüyor. Devam eden imalat ve montaj işleri de tamamen program dahilinde sürüyor.” Yeni havalimanının tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş hizmeti verecek. Ayrıca havalimanı 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :