2022 RIBA Stirling Ödülü Sahibini Buldu

mimarizm.com / 14 Ekim 2022
Níall McLaughlin Architects tarafından tasarlanan Yeni Kütüphane, Magdalene Üniversitesi 26. RIBA Stirling Ödülü'nün sahibi oldu.

Fotoğraflar: Nicholas Kane

Mimarlık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan RIBA Stirling Ödülü, 13 Ekim günü RIBA'nın Londra merkezinde açıklandı. Projelerde iklim krizi, mevcut binaların yeniden kullanımı ve uyarlanması ayrıca toplum değeri ile ilgili konular ele alındı. Finale kalan 6 proje arasından Níall McLaughlin Architects tarafından tasarlanan Yeni Kütüphane, Magdalene Üniversitesi ödüle değer görüldü.

Yapı, 700 yıllık Cambridge Üniversitesi Koleji'ndeki öğrencilere, bir arşiv ve sanat galerisi içeren, günde 24 saat açık olan yeni bir kütüphane sunuyor. Níall McLaughlin Architects; Cambridge'in şehir merkezindeki kolej arazisinde yer alan yeni kütüphaneyi zamana direnecek bir bina oluşturmak için taşıyıcı tuğla, üçgen eğimli çatılar, oymalı pencereler ve sürdürülebilir tasarım öğeleriyle bir araya getiriyor.

2022 RIBA Stirling Ödülü jürisi adına konuşan RIBA Başkanı Simon Allford şunları söyledi: "Yapı, uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmiş sofistike ve cömert bir mimari anlayışa sahip. En az 400 yıl dayanacak yeni bir bina yaratmak zordur, ancak Niall McLaughlin Architects bu zorluğu üst düzeydeki becerisi, özeni ve sorumluluğuyla sonuçlandırmıştır."

Proje detaylarına linkten ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :